more_horiz

"Wymijające odpowiedzi, kuglarstwo". Michał Jach o postawie Niemiec wobec wojny na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 18:20
- Odpowiedzi zarówno kanclerza Scholza, jak i znaczących polityków niemieckich są tak pokrętne, że niby chcą, niby będą, a to ciągle się nie dzieje - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Michał Jach oceniając postawę Niemiec wobec apeli o dostawę uzbrojenia na Ukrainę. 

Niemcy dostarczą Ukrainie siedem samobieżnych haubic Panzerhaubitze 2000. Szkolenia z obsługi sprzętu dla ukraińskich żołnierzy mają się rozpocząć już za kilka dni. Poinformowała o tym dziś niemiecka minister obrony Christine Lambrecht.

Krytyka ambasadora Ukrainy

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk zarzucił Niemcom niewystarczającą pomoc w porównaniu z innymi krajami. Rząd niemiecki dostarczył do tej pory broń o wartości nieco poniżej 190 mln euro, podczas gdy mała Estonia wartą ponad 200 mln euro. Niemieckich czołgów, wbrew obietnicom, wciąż nie ma na linii frontu - powiedział Melnyk w radiu Deutschlandfunk.

Melnyk uważa, że Berlin ma jeszcze wiele do zrobienia i że bardzo potrzebne są działania, które "pomogą nam, Ukraińcom, w walce o przetrwanie". - Opinia publiczna odnosi wrażenie, że Niemcy zrobiły wszystko, co możliwe - powiedział dyplomata. Często jednak tak nie jest. Nawiązał do złożonej jedenaście dni temu obietnicy dostarczenia czołgów Gepard. - Mogę poinformować, że nie nastąpił ani milimetr postępu, chociaż niemiecka opinia publiczna prawdopodobnie wierzy, że te maszyny są już (...) na linii frontu - powiedział.

"Wymijające odpowiedzi, kuglarstwo"

- Jestem sceptykiem - ocenił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Michał Jach, pytany, czy Niemcy przekażą swoje Leopardy. - Wymijające odpowiedzi, kuglarstwo... Widać, że media pod naciskiem opinii publicznej krytykują rząd za brak reakcji, za brak stanowczej pomocy dla Ukrainy, brak działań przeciwko ludobójstwu - wskazał.

- Mimo wszystko odpowiedzi, zarówno kanclerza Scholza, jak i znaczących polityków, są tak pokrętne, że niby chcą, niby będą, a to ciągle się nie dzieje - stwierdził. Poseł PiS ocenił, że mamy do czynienia z "omijaniem przeszkód poprzez Czechy, Słowację, czy kogokolwiek innego".- Jeśli chodzi o łamanie embarga czy sankcji, to jakoś potrafili (je obejść - red.) - zaznaczył poseł Michał Jach.

Posłuchaj
13:34 MichalJach--PR24_mp3 2022_05_06-17-39-14.mp3 Poseł Michał Jach o postawie Niemiec wobec wojny na Ukrainie "Rozmowa PR24"

Więcej w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

Czytaj także:

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Michał Jach (poseł PiS)

Data emisji: 06.05.2022

Godzina emisji: 17.37


Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także