more_horiz

Wzmocnienie sił NATO na wschodniej flance. Mosiński: sytuacja jest bardzo poważna

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 18:25
- Najbliższy szczyt NATO może być przełomowy. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg poinformował, że planuje się wzmocnić Sojusz, zwłaszcza wschodnią flankę - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński.
Jan Mosiński
Jan MosińskiFoto: PR24

We wtorek 28 czerwca w Hiszpanii rozpocznie się szczyt NATO. Jak zapowiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg, Polska jest jednym z krajów wschodniej flanki, w którym nastąpi wzmocnienie obecności sił NATO i przekształcenie grup bojowych w brygady.

Zdaniem gościa PR24 "ten szczyt może być przełomowy". - Sekretarz Jens Stoltenberg poinformował, że planuje się wzmocnić Sojusz - zwłaszcza wschodnią flankę. Planuje się zwiększyć siły szybkiego reagowania: z 40 tysięcy do ponad 300 tysięcy - podkreślił Jan Mosiński.

Zwiększone nakłady na zbrojenia 

Jak zaznaczył, "mają być też zwiększone nakłady na zbrojenia". - A Rosja ma być traktowana jak przeciwnik, a nie jako strategiczny partner. Widać wzmocnienie flanki wschodniej na całej długości. Możliwe są oczywiście różne scenariusze. Ale jedno jest pewne: sytuacja jest bardzo poważna. Bo gdyby jej nie było, to myślę, że sekretarz generalny oszczędniej operowałby informacjami - stwierdził polityk.

- Oczywiście szczyt podejmuje decyzje kolektywnie. Warto zadać pytanie: co na to wyraźne wzmocnienie i zwiększenie nakładów finansowych powiedzą kanclerz Olaf Scholz i ten, który ma najwięcej do powiedzenia, czyli prezydent Stanów Zjednoczonych - podsumował Jan Mosiński. 

Szef NATO w odpowiedzi na pytania Polskiego Radia wyjaśnił, że wzmocnienie wschodniej flanki odbędzie się w ramach tworzonego nowego modelu sił zbrojnych Sojuszu w tym regionie.

Przewiduje on zwiększoną obecność wojsk wysuniętych z nowymi strukturami dowodzenia i kierowania, wysunięte magazyny sprzętu i dozbrojenia, a także dedykowane siły zbrojne do obrony wschodniej flanki, ale na stałe stacjonujące w krajach macierzystych.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:41 PR24 2022_06_27-17-35-41.mp3 Jan Mosiński o szczycie NATO w Hiszpanii (Rozmowa PR24) 

***

Tytuł audycji: Rozmowa PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Jan Mosiński (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 27.06.2022
Godzina emisji: 17.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także