more_horiz

"Granica została przekroczona wielokrotnie". Kuźmiuk o relacjach KE z Polską

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 17:25
- W antypolskich wypowiedziach celuje Vera Jourova, która wielokrotnie wypowiadała się, jakby zabierała głos w imieniu całej KE. Już po porozumieniu mówiła "zablokujemy pieniądze dla Polski". Jakby to ona miała osobiście wpływ na wypłatę tych pieniędzy - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że w relacjach z Unią Europejską państwo polskie wykazało maksimum dobrej woli i poszło na duże kompromisy. - Ale ustępstwa nic nie dały. Dalej cofać się nie możemy i nie mamy gdzie - mówił Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci". Jak dodał, Unia nie wykonuje swoich obowiązków wobec Polski, nie przestrzega żadnych reguł. Zapowiedział też powrót do reformy wymiaru sprawiedliwości. - Musimy podjąć ten wysiłek, bo każdy chyba widzi, że celem tych interwencji [Komisji Europejskiej] nie była ochrona praworządności europejskiej, ale rozmontowanie praworządności w Polsce - stwierdził. 

Czytaj więcej: 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 granica ze strony Komisji Europejskiej została wielokrotnie przekroczona. - Nie tylko przez Ursulę von der Leyen, ale także przez poszczególnych komisarzy. W antypolskich wypowiedziach celuje Vera Jourova, która wielokrotnie wypowiadała się, jakby zabierała głos w imieniu całej KE. Już po porozumieniu mówiła: "zablokujemy pieniądze dla Polski". Jakby to ona miała osobiście wpływ na wypłatę tych pieniędzy. Komisarzem ds. budżetu jest Austriak Johannes Hahn, który starał się tonować emocje posłów w PE, mówiąc, że nie pozwoli na wykorzystywanie budżetu do rozgrywek politycznych z krajami członkowskimi. To ewentualnie on mógłby się wypowiadać, czy zatrzyma Polsce pieniądze - stwierdził europoseł PiS.

Prawo weta

W wywiadzie dla radiowej Jedynki szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski podkreślił, że w kontekście relacji z KE Polska rozważa wszystkie możliwości: zarówno prawne, jak i traktatowe, w tym także możliwość "weta". - Już na jesieni pojawią się takie sprawy, które będą musiały być rozpatrywane jednomyślnie. To kwestia nowego unijnego podatku, tzw. węglowego, który jest elementem zielonej polityki. Podatek graniczny miałby równoważyć szanse europejskiego przemysłu z krajami trzecimi, które nie stosują ekologicznych obostrzeń. Ten podatek jest kluczowy dla funkcjonowania Zielonego Ładu i ważny z punktu widzenia dochodów budżetowych. Poprzez wpływy z tego podatku mają być regulowane odsetki od pożyczonych 750 mld na 27 planów odbudowy. Jeżeli jesienią przyjdzie do głosowania tego podatku, a podstawa prawna będzie zakładała jednomyślność, to Polska będzie miała prawo weta. Jeśli zawetujemy ten podatek, to legnie w gruzach koncepcja pozyskania dodatkowych środków na obsługę wielkiego kredytu, który jest źródłem finansowania planów odbudowy 27 krajów członkowskich - tłumaczył Zbigniew Kuźmiuk. 

Polska nie otrzymuje środków z KPO, a płaci już odsetki. - Odsetki są na razie niewielkie, bo KE nie pożyczyła na razie 750 mld euro. Pożyczyła kilkadziesiąt miliardów i częściowo je rozdysponowała. Natomiast od 2021 roku weszła opłata od nieprzetworzonego plastiku, co stanowi pierwszy element nowego zasilania budżetu. Opłata nie ma charakteru podatku, w związku z tym nie była przyjmowana jednomyślnie. Te pieniądze służą już do finansowania odsetek od pożyczonego kapitału na programy odbudowy. Kolejny ma być podatek graniczny od śladu węglowego - wyjaśnił Kuźmiuk. 

Posłuchaj
12:04 PR24 2022_08_08-16-35-19.mp3 Zbigniew Kuźmiuk gościem Krzysztofa Świątka (Rozmowa PR24)

KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji", i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte, przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". 17 czerwca państwa członkowskie UE zatwierdziły polski KPO; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: 
Krzysztof Świątek
Gość: 
Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS
Data emisji: 
8.08.2022
Godzina emisji: 16.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także