more_horiz

Dariusz Wieczorek: to, co dzieje się ws. KPO, można nazwać zdradą stanu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 18:30
- Z całym szacunkiem do narracji, że winna jest UE, żeby była jasność. To jest nasz, polski interes, żeby te środki znalazły się w Polsce. Ta władza odpowiada za to, że pieniędzy na KPO nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek.

Pomimo porozumienia ws. tzw. kamieni milowych Polska wciąż nie otrzymała środków z Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska cały czas blokuje wypłatę, tłumacząc, że zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości nie są wystarczające. Politycy Lewicy są jednak sceptyczni co do tego, że może to nastąpić pod obecnymi rządami. Lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty ocenił, że Polska pierwsze pieniądze dostanie wtedy, kiedy opozycja przejmie władzę, czyli za półtora roku. W podobnym tonie wypowiedział się w radiowej Jedynce przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. - Przewodniczący Czarzasty powiedział prawdę, dlatego że przyjdą środki z Unii Europejskiej kiedy PiS straci władzę, bo PiS nie chce przyjąć tych pieniędzy - powiedział.

Zgodził się z nim Dariusz Wieczorek. - To, co dzieje się od półtora ws. Krajowego Planu Odbudowy, można nazwać zdradą stanu. Chodzi o nasze, polskie interesy. O ile byłaby mniejsza inflacja i drożyzna? O ile byśmy lepiej walczyli z kryzysem, gdyby miliardy euro były już w Polsce na inwestycje? Z całym szacunkiem do narracji, że winna jest UE, żeby była jasność. To jest nasz, polski interes, żeby te środki znalazły się w Polsce. Ta władza odpowiada za to, że pieniędzy na KPO nie ma. Rozmawiamy, a kolejny milion euro tracimy - stwierdził poseł Nowej Lewicy.

Posłuchaj
13:06 PR24 2022_08_08-17-35-40.mp3 Dariusz Wieczorek gościem Krzysztofa Świątka (Rozmowa PR24)

KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji", i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte, przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". 17 czerwca państwa członkowskie UE zatwierdziły polski KPO; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Gość: Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica)
Data emisji: 8.08.2022
Godzina emisji: 17.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także