more_horiz

Czterodniowy tydzień pracy? Poseł PO: chcielibyśmy przeprowadzić pilotażowy projekt

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 18:50
- Donald Tusk mówił o pilotażu dotyczącym czterodniowego tygodnia pracy. Chodzi o zachowanie 100 proc. płacy i 100 proc. efektywności przy 80 proc. czasu pracy. Jest to projekt, który miałby zwiększyć efektywność pracownika przy ograniczeniu czasu pracy - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł Platformy Obywatelskiej Aleksander Miszalski. 
Czterodniowy tydzień pracy zaproponował lider PO Donald Tusk
Czterodniowy tydzień pracy zaproponował lider PO Donald Tusk Foto: industryviews/Shutterstock

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas spotkania z młodymi w Szczecinie zapowiedział m.in., że PO do wyborów będzie miała przygotowany precyzyjny projekt pilotażu na czterodniowy tydzień pracy. Tę koncepcję skrytykowała część polskich ekonomistów, a także niektórzy przedsiębiorcy

- Akurat jestem przedsiębiorcą. Rozumiem więc głosy osób, które do tego pomysłu podchodzą sceptycznie. Ale pomysł ten nie został jeszcze bardzo dobrze przedyskutowany. Donald Tusk mówił o pilotażu, który miałby zachować 100 proc. płacy i 100 proc. efektywności przy 80 proc. czasu pracy. Czyli tak naprawdę jest to projekt, który miałby zwiększyć efektywność pracownika przy ograniczeniu czasu pracy - podkreślił Aleksander Miszalski. 

"Zachować 100 proc. efektywności"

Jego zdaniem wprowadzenie projektu w życie ma sens, jeżeli zachowa się 100 proc. efektywności pracy.

- Mówimy, żeby w przyszłej kadencji przeprowadzić tego typu pilotaż. Większość krajów Unii Europejskiej tego typu pilotaże ma już za sobą i większość przymierza się do tego, żeby wprowadzać czterodniowy tydzień pracy - zaznaczył poseł PO. 

- Jak zaczęła się pandemia i zaczęliśmy przechodzić na pracę zdalną, to czy ktokolwiek z przedsiębiorców byłby sobie w stanie wyobrazić, że ktoś z jego pracowników mógłby nie przychodzić do pracy? A teraz to się dzieje. Mnie jako przedsiębiorcę nie interesuje ile mój pracownik będzie pracować. Interesuje mnie to, ile wykona pracy - podsumował Miszalski. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:18 PR24 2022_08_11-17-35-36.mp3 Aleksander Miszalski o koncepcji czterodniowego tygodnia pracy (Rozmowa PR24) 

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Aleksander Miszalski (poseł PO) 

Data emisji: 11.08.2022

Godzina emisji: 17.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także