more_horiz

"Jest to wielowiekowa historia". Dr Buława o relacjach polsko-rosyjskich

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 17:34
- Nasze relacje z Rosją to wielowiekowa historia. Co ciekawe, kiedyś nawet pojawił się pomysł na Unię, jednak było to jeszcze w czasach nowożytnych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Adam Buława (historyk, UKSW).
Dr Adam Buława: nasze relacje z Rosją to wielowiekowa historia
Dr Adam Buława: nasze relacje z Rosją to wielowiekowa historiaFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Gościem Adriana Klarenbacha był dr Adam Buława, który na antenie Polskiego Radia 24 mówił o relacjach polsko-rosyjskich. 

"Wielowiekowa historia"

Nasze relacje z Rosją to wielowiekowa historia. Co ciekawe, kiedyś nawet pojawił się pomysł na Unię, jednak było to jeszcze w czasach nowożytnych - powiedział dr Adam Buława. 

Dodał, że w naszej wspólnej historii prowadzone było wiele wojen. Zaznaczył, że nie tylko ta z 1920 r. była zwycięska. - Był moment, kiedy to poparcie były odwrotne. Przecież to my tryumfowaliśmy, kiedy zajmowaliśmy Kreml, kiedy zwyciężaliśmy pod Kłuszynem, kiedy zwyciężaliśmy pod Smoleńskiem - mówił gość PR24. Przypomniał, że zwycięstwo pod Smoleńskiem było ostatnim triumfem Polski przed zwycięstwem w 1920 r. 

"Bagnetami sprawdzimy, czy ta rewolucja w Polsce już dojrzała"

- Rosjanie, podejmując decyzję o wyprawię na Polskę używali takiego określenia: my bagnetami sprawdzimy, czy ta rewolucja w Polsce już dojrzała". Wydawało się, że hasła, które oni głosili będą przez robotników, chłopów, lud łykane jak przysłowiowy pelikan. A tak się nie stało - powiedział. 

- Po pierwsze ze względu na to co robili żołnierze bolszewiccy wkraczając na ziemie Rzeczpospolitej. Po druga przez to co robił Wincenty Witos, chłopski przywódca i jednocześnie premier - tłumaczył.

- Witos jeździł w lud, informował, jak to wszystko w rzeczywistości wygląda. Oczywiście mieliśmy wówczas jeszcze pierwszą wersję reformy rolnej. Można powiedzieć, że Wincenty Witos konsoliduje zachodnie regiony państwa, aby wszyscy trwali razem i żeby nie było podziałów - dodał dr Adam Buława. 

Czytaj więcej.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
11:28 _PR24_AAC 2022_08_15-16-36-21.mp3 Dr Adam Buława: nasze relacje z Rosją to wielowiekowa historia (Rozmowa PR/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: dr Adam Buława (historyk, UKSW)

Data emisji: 15.08.2022

Godzina emisji: 16.35

nj

Zobacz także

Zobacz także