more_horiz

Polska "wolnym krajem" w 1953 r.? Zaskakujące słowa posła PSL

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 19:16
W 1953 zrezygnowaliśmy - jako Polska - z reparacji. Ja się urodziłem w 1953 roku. Urodziłem się w wolnym kraju, nie było żadnej okupacji - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL-u Mieczysław Kasprzak, zwracając jednak uwagę na to, że Polsce reparacje się należą, a PSL będzie wspierał rząd w ich uzyskaniu.

Na początku września zaprezentowany został raport dotyczący strat poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej napaści i okupacji w czasie II wojny światowej. Z raportu wynika, że straty Polski opiewają na ponad 6,2 bilionów współczesnych złotych, co oznacza ponad 1,3 bln euro. W Polsce rozgorzała dyskusja na temat tego, czy powinniśmy domagać się uzyskania od Niemiec reparacji za te straty. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Mieczysław Kasprzak z PSL-u.

PSL wspiera rząd ws. reparacji

Gość audycji przyznał, że jego partia popiera domaganie się reparacji, ale nie wie, czy w tej sprawie będzie specjalne oficjalne stanowisko organów partyjnych. Wyjaśnił, że najważniejsze jest stanowisko posłów PSL-u, którzy w razie potrzeby będą głosowaniami wspierać rząd. Ich stanowisko - mówił polityk - jest jednoznaczne i niezmienne.

- Będziemy wspierać Prawo i Sprawiedliwość w tych działaniach, wspierać rząd. Bo to jest kwestia rządu, aby podjąć skuteczne działania. To jest w tej chwili najważniejsze - mówił Mieczysław Kasprzak.

Kasprzak: w 1953 roku Polska była wolnym krajem

Równocześnie zwrócił uwagę na to, że sprawa wymaga działań dyplomatycznych, ponieważ z perspektywy formalnie sprawy nie można rozwiązać na forum międzynarodowym, bo została rozstrzygnięta wiele lat temu i to "w kilku różnych podejściach". Za przykład dał zrzeczenie się przez Polskę reparacji wojennych w 1953 roku.

Na uwagę, że w 1953 roku Polska nie była państwem suwerennym, tylko znajdowała się pod okupacją, poseł PSL-u zauważył, że kraj nie był suwerenny, ale funkcjonował. Nie zgodził się także, że w 1953 roku polska była okupowana przez komunistyczne władze.

- Ja się urodziłem w 1953 roku. Czyli co, gdzie ja się urodziłem? W Rosji się urodziłem? W Niemczech? W Polsce się urodziłem. Polska istniała. (...) Nie było tutaj żadnej okupacji. Ja jestem ze wschodu i nie było okupacji. Możemy takie teorie głosić. Chodziłem do szkoły, uczyłem się po polsku, nikt mnie do niczego nie zmuszał - mówił Mieczysław Kasprzak.

Urodziłem się w wolnym kraju, chodziłem do wolnej szkoły. Nikt mnie do niczego nie zmuszał - dodał poseł PSL-u. Zaskoczonemu prowadzącemu, który dopytywał, czy w 1953 roku urodził się w wolnym kraju, odpowiedział: "Tak". - Nie urodziłem się pod okupacją - podkreślił.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:51 PR24_mp3 2022_09_08-17-34-30_Kasprzak.mp3 Mieczysław Kasprzak: w 1953 roku Polska nie była okupowana, była wolnym krajem ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Gość: Mieczysław Kasprzak (PSL)
Data emisji: 08.09.2022
Godzina emisji: 17.34

Zobacz także

Zobacz także