more_horiz

Sejm przyjął uchwałę ws. reparacji. Poseł PiS: w takich sprawach powinna panować jedność

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 19:10
Uchwała ws. reparacji wojennych została przyjęta miażdżącą większością głosów, jednak część posłów zagłosowała przeciw lub wstrzymała się od głosu. W Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Król stwierdził, że w takich sytuacjach powinna panować jedność, a uchwała powinna być przyjęta przez aklamację.

Sejm przyjął uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec za drugą wojnę światową. Do głosowania izba przystąpiła po krótkiej przerwie po drugim czytaniu dokumentu. Za przyjęciem uchwały głosowało 418 posłów, czterech było przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu.

W projekcie uchwały autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości Sejm wzywa rząd Niemiec do jednoznacznego przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za poniesione przez Rzeczpospolitą Polską i jej obywateli skutki rozpętania przez III Rzeszę Niemiecką drugiej wojny światowej. Jednocześnie podkreślono, że Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty osobowe oraz materialne spowodowane przez Niemcy i nie zrzekła się tych roszczeń.

Uchwała ws. reparacji. Król: debata w Sejmie była bardzo gorąca

W Polskim Radiu 24, na gorąco, tuż po głosowaniu, komentował sprawę poseł Piotr Król z PiS-u. Gość audycji stwierdził, że atmosfera dyskusji sejmowej ws. uchwały o reparacjach była bardzo gorąca, co jego zdaniem było o tyle zaskakujące, że większość głosów pojawiających się w przekazach medialnych zdawała się dość zgodna, wskazując na drobne różnice dotyczące szczegółów.

- Natomiast [w Sejmie] było gros głosów takich, które wskazywały na to, że ze zgodą może być różnie. Ale jeśli był taki wynik, to miejmy nadzieję, że jednak ta zgoda [jest]. (...) Teraz kolejny krok przed rządem, żeby wystąpić do rządu Niemiec z oficjalną notą.

"Powinna być jedność"

Polityk, pytany o odszkodowania od Rosji za straty poniesione podczas II wojny światowej, stwierdził, że sprawa także jest ważna, jednak nie należy jej łączyć ze sprawą reparacji od Niemiec, ponieważ może to Polsce zaszkodzić pod względem dyplomatycznym.

Piotr Król został także zapytany o głosy przeciw i wstrzymujące się podczas głosowania nad tą uchwałą. Jak stwierdził, stara się nie wypowiadać źle o kolegach i koleżankach parlamentarzystach. - Wydaje się, że są takie rzeczy w Polsce, co do których powinna być absolutna jedność. Wydaje mi się, że taką rzeczą są reparacje wojenne. Każdy z nas miał dziadków, pradziadków, każdy z nas jakąś traumatyczną historię przez okupację niemiecką i sowiecką wyniósł. W mojej ocenie to rzeczywiście powinno być przyjęte przez aklamację. Ja oczywiście głosowałem za tą uchwałą - podkreślił Piotr Król.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:34 PR24_mp3 2022_09_14-17-35-48_Król.mp3 Piotr Król o uchwale ws. reparacji wojennych ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Piotr Król (PiS)
Data emisji: 14.09.2022
Godzina emisji: 17.35

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także