more_horiz

"Przepłacamy za wszystko". Poseł Lewicy o zakupach obronnych Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 17:25
- Pieniądze można wydać mądrzej. Minister Mariusz Błaszczak czasami zachowuje się jak dziecko w sklepie z cukierkami. Bierze wszystko, co jest na półkach. Ze względu na sytuację za wszystko przepłacamy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek. 
Marcin Kulasek
Marcin KulasekFoto: PR24

Przy okazji konferencji "Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - rola Polski", odbyło się we wtorek spotkanie liderów opozycji, w którym udział wzięli Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia i Włodzimierz Czarzasty. Wydarzenie zainicjowali byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski z okazji 25. rocznicy rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pomiędzy Polską i NATO.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Polska będzie bezpieczniejsza, gdy PiS zostanie odsunięte od władzy. - Podczas konferencji były wystąpienia byłych prezydentów, wszystkich liderów opozycji i ekspertów. Rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i sytuacji polskiej armii, o ustawie o obronie ojczyzny. Wicepremier i minister Błaszczak powinien częściej konsultować zakupy obronne z ekspertami. Mamy wrażenie, że są one chaotyczne, nie do końca przemyślane. Płacimy za to, a firmy zbrojeniowe nabijają sobie kieszenie - powiedział Marcin Kulasek. 

Czytaj także:

Przypomniał, że opozycja poparła ustawę o obronie ojczyzny. - Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Tak było przy okazji zakupu czołgów Abrams. O ich specyfikacji dowiedzieliśmy się na tajnym posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej, ale po fakcie zakupu, gdy minister Błaszczak już się pod tym podpisał. Jeżeli PiS chce współpracować z opozycją, to powinien pewne kwestie z nią przedyskutować. Odpowiednim gremium jest m.in. Komisja Obrony Narodowej. Sojusz Polski z USA jest zasadniczy, geostrategia podpowiada, że musimy kupować sprzęt od Amerykanów, ale możemy też robić zakupy w Korei Południowej. Pieniądze można wydawać mądrzej. Za to będziemy chcieli rozliczyć PiS. Minister Mariusz Błaszczak czasami zachowuje się jak dziecko w sklepie z cukierkami. Bierze wszystko, co jest na półkach. Ze względu na sytuację za wszystko przepłacamy. Zakupy nie są przemyślane - podsumował Kulasek. 

Posłuchaj
13:30 PR24 2022_09_20-16-35-20.mp3 Marcin Kulasek gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

W konferencji wziął też udział m.in. ambasador USA w Polsce Marek Brzezinski.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

ProwadzącyAdrian Klarenbach 

Gość: Marcin Kulasek (Nowa Lewica)

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 16.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także