more_horiz

Awaria Nord Stream 2. Poseł PSL: do końca nie wierzę w zamknięcie tego projektu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 18:40
- Wszystko zależy od tego, w jakim trybie i w jaki sposób zakończy się wojna na Ukrainie. Jeśli Rosja rzeczywiście się wycofa, to nie wierzę w to, że Francja i Niemcy, że Europa Zachodnia będzie twarda w sprawach gospodarczych - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki. 
Marek Sawicki
Marek SawickiFoto: PR24/TB

W gazociągu Nord Stream 2 doszło do gwałtownego spadku ciśnienia. Zmniejszyło się ono z 105 do 7 barów. Na razie jeszcze nie jest znana przyczyna awarii. Duński Urząd Morski poinformował o wycieku gazu w okolicy wyspy Bornholm, która znajduje się w pobliżu uszkodzonej magistrali.

- Widać wyraźnie, że coś się dzieje wokół tego rurociągu. Być może rzeczywiście zostanie on ostatecznie zamknięty. Choć powiem szczerze, że do końca nie wierzę w zamknięcie tego projektu. Bo wszystko zależy od tego, w jakim trybie i w jaki sposób zakończy się wojna na Ukrainie. Jeśli Rosja rzeczywiście się wycofa, to nie wierzę w to, że Francja i Niemcy, że Europa Zachodnia będzie twarda w sprawach gospodarczych. A jeśli Rosja się nie wycofa, to ta rura będzie swego rodzaju zabytkiem - podkreślił Marek Sawicki.

"Zanieczyszczony i zaniedbany Bałtyk"

- Bałtyk jest morzem bardzo zanieczyszczonym i zaniedbanym. Dziś są potrzebne grube miliardy euro na zajęcie się tym problemem. Bo wcześniej czy później on po prostu wybuchnie - dodał polityk.

Jak zaznaczył, "nie jest to aż tak duży akwen, żeby miał duże znaczenie gospodarcze, połowowe". - Musimy o ten akwen zadbać. Kiedy powstawały Nord Stream 1 i 2, to ekolodzy zwracali uwagę, że jest to duże zagrożenie dla środowiska - podsumował Marek Sawicki. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:47 PR24 2022_09_26-17-35-55.mp3 Marek Sawicki o Nord Stream 2 (Rozmowa PR24) 

***

Tytuł audycji: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Sawicki (poseł PSL) 
Data emisji: 26.09.2022
Godzina emisji: 17.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także