Dziś otwarcie Baltic Pipe. Uroczystości z udziałem prezydenta i premiera. Zapraszamy na transmisję na żywo
Dziś o godzinie 11.00 w tłoczni Goleniów nastąpi otwarcie gazociągu Baltic Pipe. W uroczystości wezmą udział: prezydent Andrzej Duda, premierzy Polski i Danii - Mateusz Morawiecki oraz Mette Frederiksen - a także przedstawiciele rządów obu państw. Nasi dziennikarze będą na miejscu, by na bieżąco relacjonować to historyczne wydarzenie. Transmisję wideo będzie można śledzić na portalu PolskieRadio24.pl.
2022-09-26, 15:49
Mateusz Morawiecki podkreślił, że "ranga otwarcia Baltic Pipe jest ogromna". - Tego typu projekty opóźniają się czasami o lata, a budżety są przekraczane o sto procent. W tym przypadku udało się wszystko zrealizować na czas. Były problemy, ale udało się je przełamać - wskazał premier.
Szef rządu zaznaczył również, że jest to kolejny krok Polski w kierunku dywersyfikacji dostaw. - My nie musimy wypełniać tej rury w maksymalny możliwy sposób, bo mamy kontrakty gazowe z Amerykanami, Katarem, własne wydobycie, terminal LNG w Świnoujściu, budujemy nowy pływający terminal i skończyliśmy interkonektory - Litwa, Słowacja, Czechy, Niemcy. Jesteśmy gazowo bezpieczni - zapewnił Mateusz Morawiecki.
Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa stwierdziła z kolei, że ta inwestycja jest ważna nie tylko dla Polski, ale i dla całego regionu. Jest to też - jak zauważyła - symbol naszej energetycznej niezależności.
Minister poinformowała także, że do końca bieżącego roku, i częściowo na 2023 rok, PGNiG ma podpisane wszystkie kontrakty na dostawy gazu poprzez Baltic Pipe. - To jest 4,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie, a następne kontrakty są negocjowane - przekazała.
REKLAMA
Baltic Pipe. Historyczna inwestycja
Baltic Pipe to polsko-duński projekt. Ostateczna decyzja inwestycyjna o jego budowie zapadła w 2018 roku. Składa się z czterech tłoczni gazu, systemów przesyłowych na terenie Polski i Danii, a także dwóch podmorskich gazociągów ułożonych na dnie Morza Północnego oraz Morza Bałtyckiego. Szacowana łączna długość gazociągów to 900 kilometrów, w tym 275 kilometrów części podmorskiej na Bałtyku. Projekt umożliwia przesył surowca w obu kierunkach.
Operatorami Baltic Pipe są duński Energinet i polski Gaz-System. Gazociągiem będzie można rocznie przesyłać 10 miliardów metrów sześciennych gazu do Polski i trzy miliardy z naszego kraju do Danii.
Energinet poinformował ostatnio, że w związku z postępem prac, duński odcinek gazociągu pełną przepustowość może osiągnąć wcześniej, niż zakładano, czyli nie w styczniu 2023 roku, ale już w końcu listopada tego roku.
- Piotr Müller: przekop Mierzei Wiślanej oraz Baltic Pipe są efektami konsekwentnej polityki rządu
- Dostawy gazu na sezon grzewczy 2022/23. PGNiG zapewnia: są zabezpieczone
jp/IAR, ms
REKLAMA