more_horiz

"Wiele udało się osiągnąć". Wiceminister Barbara Socha o polityce prorodzinnej rządu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 19:00
 - Nazwa Strategia Demograficzna 2040 nie jest przypadkowa. Do tego czasu jesteśmy w stanie zmienić niekorzystne współczynniki demograficzne w Polsce poprzez likwidację barier - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

W dniach 19-20 października odbywa się konferencja naukowa "Uwarunkowania dzietności", która wpisuje się w program III Kongresu Demograficznego. Omówione zostaną zagadnienia związane z polityką demograficzną Polski, jak m.in. miejsce rodziny w społeczeństwie, potrzeby finansowe i mieszkaniowe polskich rodzin czy znoszenie barier dla rodzin chcących mieć dzieci. Szczegółowo zostało to ujęte w Strategii Demograficznej 2040, czyli w "pierwszym w Polsce kompleksowym dokumencie mierzącym się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii".

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że przez ostatnie kilka lat wiele udało się osiągnąć. - Przebić do świadomości społecznej, że polityka prorodzinna jest potrzebna. Dziś nikt tego nie kwestionuje, a jeszcze nie tak dawno nie było to oczywiste. Udało się przekonać wewnątrz rządu inne resorty, że tylko wspólne działania tzw. family mainstreaming dają efekty. Przed nami kolejne wyzwania, bo do poziomu zastępowalności pokoleń jeszcze mamy daleko. Przyglądamy się Czechom, którzy odwrócili negatywne trendy demograficzne. W okolicach 2000 roku dzietność w Czechach była na poziomie 1,1, a dziś wynosi 1,7. Udało im się to w 20 lat. Taki horyzont czasowy dajemy sobie w Strategii Demograficznej 2040, której nazwa nie jest przypadkowa. W tym czasie jesteśmy w stanie zmienić niekorzystne współczynniki demograficzne poprzez likwidację barier - powiedziała Barbara Socha. 

Czytaj także:

Podstawową barierą jest problem mieszkaniowy. - Dotyczy młodych par bez dzieci, które powstrzymuje brak mieszkania. To też bariera dla rodzin z jednym dzieckiem, które często żyją na małym metrażu z kredytem i nie mają szans na zmianę tego stanu rzeczy. Barierą jest też stabilna praca. Decydujemy się na dziecko, gdy czujemy się bezpieczni pod względem dochodowym. Kobiety często decydują się na dziecko tuż po tym, gdy podpiszą umowę o pracę na czas nieokreślony. Natomiast wiele zrobiliśmy w kwestii opieki nad dziećmi. Od 2015 roku podwoiliśmy liczbę miejsc w żłobkach. Teraz stawiamy na inne formy, w tym na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - tłumaczyła wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Chodzi o 12 tys. złotych, które mogą otrzymać rodzice drugiego lub kolejnego malucha. Dodatkowo rodzice mogą wybrać sposób wypłaty środków - po 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 złotych miesięcznie przez rok. - Myślimy o kolejnych instrumentach, bo potrzebne jest większe wsparcie. Na przykład w Rumunii wydłużono płatny rodzicielski urlop do dwóch lat, co stanowi też zachętę do podjęcia decyzji ws. urodzenia kolejnego dziecka - stwierdziła wiceminister Barbara Socha.

Posłuchaj
14:08 PR24 2022_10_19-17-34-37.mp3 Barbara Socha gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

III Kongres Demograficzny został objęty patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Organizatorami wydarzenia są: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha wraz z przewodniczącą Rządowej Rady Ludnościowej prof. dr hab. Józefiną Hrynkiewicz, prezesem Głównego Urzędu Statystycznego dr. Dominikiem Rozkrutem i prezesem Polskiego Towarzystwa Statystycznego prof. dr. hab. Waldemarem Tarczyńskim.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Barbara Socha 
Data emisji: 19.10.2022
Godzina emisji: 17.35

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także