more_horiz

Propozycje PSL ws. OZE. Mieczysław Kasprzak: dyskutowaliśmy z premierem dwie godziny

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 18:00
- Zaproponowaliśmy premierowi, by jeszcze na tym posiedzeniu przegłosować sprawę wiatraków. To jest bardzo ważna kwestia, związana z KPO - mówił w Polskim Radiu 24 Mieczysław Kasprzak z PSL-KP.
Mieczysław Kasprzak
Mieczysław Kasprzak Foto: PR24/RB

Liberalizacja ustawy wiatrakowej jest jednym z ważniejszych kamieni milowych. Od ich realizacji zależy wypłata Polsce pieniędzy z KPO. Kilka miesięcy temu rząd przygotował ustawę, która miała zliberalizować zasadę 10H blokującą budowę wiatraków na lądzie. Jednak mimo zapowiedzi, że projekt zostanie szybko uchwalony, od miesięcy leży on w Sejmie.

- Zablokowano ustawę wiatrakową, ludzie czekają na bezpieczeństwo energetyczne, a do 2040 roku powinniśmy mieć opracowany program rozwoju naszej energetyki. Tego nie ma, wszystko się zdezaktualizowało i trzeba ruszyć do przodu. Wiatraki zablokowano i co dalej?. Premier podziękował nam za cenne propozycje, które zgłosiliśmy - wyjaśnił Mieczysław Kasprzak z PSL-KP.

"Dyskutowaliśmy z premierem 2 godziny"

Premier przyjechał na posiedzenie zespołu do spraw odnawialnych źródeł energii, któremu przewodzą posłowie PSL. Poza szefem rządu i członkami zespołu pojawili się tam też prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Posiedzenie trwało nieco ponad dwie godziny.

- Dyskutowaliśmy z premierem dwie godziny, powiedział że jest za, że jest za przyśpieszeniem sprawy wiatraków. Uważam, że trzeba tak stawiać wiatraki, by ludziom nie przeszkadzały. Mam pretensje do minister Zalewskiej, że nakręcała złą atmosferę wokół wiatraków, a potem uciekła do Brukseli. Szerzenie zabobonów, że krowy nie będą dawać mleka było złe - powiedział gość PR24.

Wprowadzone w 2016 roku przepisy niemal całkowicie zamroziły rozwój lądowej energetyki wiatrowej. Tzw. ustawa wiatrakowa wprowadziła zasadę 10H. Określa ona minimalną odległość między budynkiem mieszkalnym a elektrownią wiatrową - ma być to dziesięciokrotność wysokości instalacji. Zgodnie z tą zasadą, minimalna odległość budynków mieszkalnych od wiatraków wysokich na 100 metrów nie powinna być mniejsza niż kilometr.


Posłuchaj
12:19 PR24_mp3 2022_12_02-16-36-39.mp3 Premier na posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. OZE. Kasprzak (PSL): pochwalił nasze propozycje ("Rozmowa PR24")

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Mieczysław Kasprzak (PSL-KP)

Data emisji: 02.12.2022

Godzina: 16:36  


Zobacz także

Zobacz także