more_horiz

Broń z Korei już w Polsce. Stachowiak-Różecka: nadrabiamy zaległości stworzone przez rząd PO-PSL

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 18:29
- Za rządów PO-PSL likwidowano jednostki wojskowe, zwłaszcza na wschodzie Polski. Doprowadzono do znaczących zaległości w zakresie inwestowania w armię. My je konsekwentnie nadrabiamy - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł PiS Mirosława Stachowiak-Różecka.
Mirosława Stachowiak-Różecka
Mirosława Stachowiak-RóżeckaFoto: PR24

We wtorek do Polski dotarła pierwsza transza broni z Korei Południowej - czołgi i armatohaubice

Rozmówczyni PR24 podkreśliła, że nie tylko warto kupować broń ze źródeł zewnętrznych, ale także dążyć do zwiększenia produkcji własnej. - Rozwijamy i wspieramy także tę gałąź gospodarki związaną z produkcją broni. Bo w tej sprawie też były zaległości. Podobnie jak z inwestowaniem w ogóle w wojsko i w armię. Konsekwentnie nadrabiamy te zaległości - powiedziała Mirosława Stachowiak-Różecka.

- Niestety wojna na Ukrainie trwa, dzieje się na naszych oczach. Unaoczniła nam ona jedną rzecz: wsparcie polskiej armii musi być jeszcze szybsze i jeszcze droższe. Musimy się uzbroić, sprzęt musi być dobry, nowoczesny i musi być dostarczony szybko - dodała polityk.

"Abyśmy byli w stanie bronić się sami"

Zaznaczyła również, że "oczywiście warto inwestować, abyśmy mogli sami dla siebie produkować broń". - Ale to też wymaga czasu. Tego czasu jest mało i musimy korzystać z każdej możliwości, żeby nasza polska armia była uzbrojona, żebyśmy po prostu byli w stanie bronić się sami w razie zagrożenia - stwierdziła. 

Odniosła się także do słów byłego szefa MON Tomasza Siemoniaka. Według tego polityka do zakupu koreańskiego sprzętu doszło za późno. 

- Za rządów PO-PSL likwidowano jednostki wojskowe, zwłaszcza na wschodzie Polski. Za naszych rządów utworzyliśmy pięć kolejnych jednostek wojskowych na ścianie wschodniej. W 2023 roku mamy szansę osiągnąć wydatki na polską armię o wartości 3 proc. PKB. Poza tym w czasach rządu PO-PSL wojsko polskie liczyło 100 tysięcy żołnierzy, obecnie mamy ich 145 tysięcy. Chcemy jeszcze zwiększyć liczebność armii o 20 tysięcy, nie licząc Wojsk Obrony Terytorialnej - argumentowała Mirosława Stachowiak-Różecka.

W lipcu zawarto umowę z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi na polskich rozwiązaniach, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym.

:

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:41 PR24 2022_12_06-17-35-09.mp3 Mirosława Stachowiak-Różecka o zakupach broni dla polskiej armii (Rozmowa PR24) 

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS)
Data emisji: 6.12.2022
Godzina emisji: 17.35

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także