more_horiz

Trybunał w Hadze kazał aresztować Putina. Bożena Żelazowska: mam nadzieję, że znajdą się odważni by to wykonać

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 17:20
- Dzisiaj wszystkie państwa Zachodu mówią, że Putin był zbyt łagodnie traktowany. Jeżeli ten wyrok nie będzie wykonany, to pozwoli Putinowi na dalsze działania i skoro znaleźli się odważni, żeby taki wyrok wydać, to mam mam nadzieję, że znajdą się odważni, by go wykonać - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł PSL-Koalicji Polskiej Bożena Żelazowska komentując wydanie nakazu aresztowania Władimira Putina.

- Nareszcie jest decyzja [Międzynarodowego Trybunału Karnego], miejmy nadzieję, że zostanie wykonana - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł PSL-Koalicji Polskiej Bożena Żelazowska komentując nakaz aresztowania wobec Władimira Putina przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. 

Trybunał wydał w piątek nakaz aresztowania Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi popełnianymi przez Rosję na Ukrainie. Moskwa zaprzecza jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Bożena Żelazowska: za zbrodnie na Ukrainie odpowiada Władimir Putin

- Jako osoba, która w pierwszych dniach wojny pomagała rodzinom ukraińskim, z którymi nadal jestem w kontakcie, wiem, jaką straszną drogę przeszli, jakie się tam wydarzyły zbrodnie. Za te zbrodnie Władimir Putin jest odpowiedzialny - powiedziała poseł PSL.

- Władimir Putin jest odpowiedzialny za to, że dopuścił do tego, za to, że swoich żołnierzy naraża na straszną śmierć, ale też za to, że w tej wojnie giną cywile i giną dzieci - podkreśliła.

Wojna na Ukrainie koszmarem także dla dzieci

- Już na początku wojny na Ukrainie mówiłam, że tam, co kilka godzin ginie dziecko. Myślę, że nadal tak jest. Dzisiaj nie wiemy, ile dzieci zginęło, ile zostało wywiezionych w głąb Rosji. Dobrze, że Polska zaangażowała się w to, by te dzieci odnaleźć, by mogły one wrócić do swojej ojczyzny, a kiedy zakończy się ta straszna wojna, żebyśmy mogli pomóc odbudować infrastruklturę na Ukrainie i by mogłe one zamieszkać w swoim kraju. To są niewinne osoby, które cierpią najbardziej - zaznaczyła.

Gość "Rozmowy PR24" przypomniała, że na Ukrainie, od pierwszych dni wojny, giną cywile, są bombardowane szpitale,w których leżą ciężarne matki, są bombardowane osiedla i bloki. - Ta wojna trwa od 2014 roku. Już wtedy trzeba było nałożyć sankcje na Władimira Putina, powiedzieć: "nie. Jesteśmy przeciwni tej wojnie - podkreśliła.

- Dzisiaj wszystkie państwa Zachodu mówią, że Putin był zbyt łagodnie traktowany. Jeżeli ten wyrok nie będzie wykonany, to pozwoli Putinowi na dalsze działania. Skoro znaleźli się odważni, żeby taki wyrok wydać, to mam nadzieję, że znajdą się też odważni, by go wykonać - oceniła Bożena Żelazowska.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:25 Bożena-Żelazowska--PR24_mp3 2023_03_17-16-35-24.mp3 Bożena Żelazowska: miejmy nadzieję, że nakaz aresztowania Władimira Putina zostanie wykonany ("Rozmowa PR24")

Prezydent Rosji został oskarżony o udział w deportacji dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej. Uznano, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za proceder bezpośrednio lub pośrednio, z racji bycia przełożonym osób przeprowadzających deportacje. Dlatego Międzynarodowy Trybunał Karny wydał również nakaz aresztowania Marii Lwowej-Bielowej, kremlowskiej sekretarz do spraw praw dzieci.

Czytaj także:

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Bożena Żelazowska (poseł PSL)

Data emisji: 17.03.2023

Godzina emisji: 16.35


Polskie Radio 24, IAR/mbl

Zobacz także

Zobacz także