more_horiz

Rosyjska broń jądrowa na Białorusi. Poseł Lewicy: zagrywka Putina względem Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 17:20
- Decyzja nie spodobała się Chinom. Władimir Putin może tracić tym samym największego sojusznika. Sytuacja jest niezrozumiała. To zagrywka Putina względem Zachodu. Ruch zaznaczający jego pozycję na mapie świata - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Lewicy Paweł Krutul z sejmowej Komisji Obrony Narodowej, 
Do 1 lipca na Białorusi mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania taktycznej broni jądrowej
Do 1 lipca na Białorusi mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania taktycznej broni jądrowejFoto: Free Wind 2014/Shutterstock

Władimir Putin w wywiadzie dla propagandowego kanału Rossija 24 zapowiedział, że rosyjskie głowice jądrowe zostaną rozmieszczone na terytorium Białorusi. Dyktator stwierdził, że do 1 lipca Rosja skończy budowę odpowiednich magazynów.

- Tonący brzytwy się chwyta. Jest to ruch Putina rękoma Łukaszenki, który je z rąk Putina - skomentował Paweł Krutul. - Decyzja nie spodobała się Chinom. Putin może tracić tym samym największego sojusznika. Sytuacja jest niezrozumiała. To zagrywka Putina względem Zachodu. Ruch zaznaczający jego pozycję na mapie świata - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. Poseł Lewicy przypomniał także, że w obwodzie kaliningradzkim była i jest obecna rosyjska broń jądrowa.


Posłuchaj
13:15 PR24 2023_03_28-16-35-50.mp3 Paweł Krutul gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

Władimir Putin ogłosił, że przekazano już Białorusi m.in. 10 samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 lipca w tym kraju mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania taktycznej broni jądrowej. Prezydent Rosji zaznaczył, że nie będzie to przekazanie broni jądrowej Mińskowi, lecz tylko rozmieszczenie jej na terytorium Białorusi. Wskazał przy tym, że rozmieszczenia taktycznych rakiet jądrowych na Białorusi od dawna domagał się Aleksander Łukaszenka, kiedy zwracał uwagę, że jego kraj graniczy z Polską i innymi państwami NATO.

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Paweł Krutul (Nowa Lewica)

Data emisji: 28.03.2023

Godzina emisji: 16.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także