Na początku marca liderzy Polski 2050 i PSL, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, zaprezentowali efekty pracy zespołów eksperckich - wspólną listę spraw na pierwsze sto dni pracy przyszłego rządu oraz w ciągu całej kadencji. Trzy najważniejsze kwestie, które Polska 2050 i PSL zamieściły na liście to odpartyjnienie państwa, oddanie głosu kobietom i referendum w sprawie aborcji oraz godna płaca. Wśród trzech punktów na cztery lata kadencji przyszłego rządu znalazły się: płynny angielski po podstawówce, zielona energia oraz proste podatki. Planów listy wyborczej PSL-Polska 2050 jednak nie przedstawiono.
- Od kolegów, którzy prowadzą negocjacje słyszę, że połączymy się w kwietniu. Najpewniej będzie to po świętach wielkanocnych. Nie będzie jednej listy opozycji. Wątpię, żeby Konfederacja została do niej dopuszczona. Już z tego wynika, że powstaną przynajmniej dwie takie listy - powiedział Władysław Teofil Bartoszewski.
Ugrupowania opozycyjne ogłosiły natomiast zawarcie porozumienie w sprawie wspólnego startu w wyborach do Senatu. W tzw. pakcie senackim uczestniczy Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska 2050 oraz Nowa Lewica. - To są ustalenia ogólne, trwają ustalenia natury personalnej. Nie ma jeszcze listy potencjalnych kandydatów na senatorów. Zasada jest taka, że pierwszeństwo mają wszyscy senatorowie opozycji, którzy byli wybrani w 2019 roku i chcą nadal pełnić swoje funkcje - tłumaczył Bartoszewski.
13:52 PR24 2023_03_29-17-35-47.mp3 Władysław Teofil Bartoszewski gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)
Pakt senacki stworzony podczas poprzednich wyborów w 2019 r. umożliwił partiom opozycyjnym uzyskanie większości w izbie wyższej polskiego parlamentu.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Rozmowa PR 24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Władysław Teofil Bartoszewski (PSL-Koalicja Polska)
Data emisji: 29.03.23
Godzina: 17.35