more_horiz

"To ogromna szansa dla obu społeczeństw". Poseł PiS o odbudowie relacji polsko-ukraińskich

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 19:00
- W historii zdarzają się przełomowe momenty, które otwierają nowe możliwości. Wojna na Ukrainie stworzyła historyczną szansę, by między Warszawą a Kijowem budować relacje oparte na współpracy i przyjaźni. To ogromna szansa dla obu społeczeństw - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 Teresa Wargocka (PiS).
Prezydent Ukrainy składa pierwszą oficjalną wizytę w Polsce
Prezydent Ukrainy składa pierwszą oficjalną wizytę w PolsceFoto: PR24 / RB

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składa w środę pierwszą oficjalną wizytę w Polsce po wybuchu wojny w swoim kraju. Jak skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 Teresa Wargocka (PiS), wizyta ukraińskiego przywódcy w Warszawie była bardzo oczekiwana. Wyraziła też zadowolenie, że przyjazd odbywa się na szczeblu dyplomatycznym.

- Myślę, że wizyta ma na celu podsumowanie dotychczasowej pomocy, jakiej Polska udzieliła Ukrainie, przede wszystkim w pierwszym okresie wojny. To była wielka empatia i otwarcie na ludność Ukrainy, zwłaszcza kobiet z dziećmi. Piękny gest prawdziwej miłości do drugiego człowieka i ludzkiej solidarności - podkreśliła.

Prezydent Zełenski w Polsce

Gość audycji zaznaczyła też, że potrzeba działań wspierających Ukrainę w przyszłości. Jak wskazała, chodzi o mobilizowanie Zachodu - szczególnie państw Unii Europejskiej oddalonych od granicy z Ukrainą - do aktywnego włączenia się w pomoc militarną, a także finansową.

Teresa Wargocka odniosła się także do ogólnych stosunków polsko-ukraińskich. Zaznaczyła, że faktem jest, iż uległy one diametralnej poprawie. - W historii zdarzają się przełomowe momenty, które sprawdzają i otwierają nowe możliwości. Brutalna wojna na Ukrainie stworzyła historyczną szansę, by między Warszawą a Kijowem budować relacje oparte na współpracy i przyjaźni. To ogromna szansa dla obu społeczeństw - podkreśliła.

Jak wskazała, Polska z pewnością będzie też pomagać rządowi w Kijowie w integrowaniu się z NATO oraz z Unią Europejską.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:29 PR24_mp3 2023_04_05-16-35-25.mp3 Teresa Wargocka o wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce ("Rozmowa PR24"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Teresa Wargocka (PiS)

Data emisji: 5.04.2023 r.

Godzina emisji: 16.35

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także