more_horiz

Szynkowski vel Sęk: stanowisko rządu jest jasne. Nie pozwolimy na zamknięcie Turowa

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 18:01
- Decyzja WSA w sprawie Turowa będzie zaskarżona, nie zostanie wykonana. Rząd na pewno nie podejmie decyzji, które godziłyby w bezpieczeństwo energetyczne Polski i mogłyby pozbawić miejsc pracy wiele tysięcy osób - podkreślił w Polskim Radiu 24 minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. 
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel SękFoto: PR24/MS

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na wniosek miasta Zittau, czeskiego i niemieckiego oddziału Greenpeace oraz Fundacji Frank Bold wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów.

Gość PR24 podkreślił, że "to rozstrzygnięcie będzie zaskarżone i nie zostanie wykonane". - Bo nie ma racji prawnych w tej kwestii. Poza tym rząd na pewno nie podejmie decyzji, które godziłyby w bezpieczeństwo energetyczne Polski i mogłyby pozbawić miejsc pracy wiele tysięcy osób - podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Rząd na to nie pozwoli"

Jak zaznaczył, wizyta premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina w kopalni powinna rozwiać wszelkie wątpliwości w tej sprawie. - Padły bardzo jasne deklaracje. Myślę, że powinny one przeciąć jakiekolwiek dywagacje. Ale poczekajmy, cały czas jeszcze trwa ścieżka prawna. Ta ścieżka będzie w pełni wykorzystana. Rząd nie pozwoli na decyzje, które godziłyby w bezpieczeństwo energetyczne Polski - stwierdził minister.

Dodał, że "stanowisko rządu w tej sprawie jest jasne". - Nie pozwolimy na zamknięcie Turowa - oświadczył.  

Podkreślił również, że w sprawach spornych z instytucjami unijnymi Polska "nie jest chłopcem do bicia". - Walczymy twardo o swoje. Jak długo rządzi Zjednoczona Prawica, tak długo suwerenność naszego kraju nie zostanie ograniczona - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Spółka PGE w wydanym oświadczeniu podkreśliła, że WSA w Warszawie "z rażącym naruszeniem przepisów prawa wstrzymał wykonanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez GDOŚ we wrześniu 2022 r.". "Decyzję środowiskową zaskarżyli zieloni działacze z Niemiec i Czech" - zaznaczono.

Jak przekazano, sąd w motywach rozstrzygnięcia nie odniósł się do stanowiska PGE GiEK, nie dokonał merytorycznej oceny stanowiska wnioskodawców, opierając się w całości na ich twierdzeniach, nie przeprowadzając tym samym analizy i weryfikacji zaistnienia podstaw do wstrzymania wykonalności decyzji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:13 PR24 2023_06_07-17-36-23.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk o decyzji WSA w sprawie Turowa (Rozmowa PR24) 

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

ProwadzącyAdrian Klarenbach

Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (minister ds. Unii Europejskiej)

Data emisji: 7.06.2023

Godzina emisji: 17.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także