more_horiz

Wizy z czasów PO-PSL pod lupą prokuratury. Napieralski: to dokumenty sprzed dziesięciu lat

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 19:03
- Pan Zbigniew Ziobro sięga po dokumenty sprzed ośmiu, dziesięciu lat, a co robił przez ostatnich osiem lat, jak był Prokuratorem Generalnym - pytał retorycznie w Polskim Radiu 24 poseł PO-KO Grzegorz Napieralski odnosząc się do wystąpienia ministra sprawiedliwości poświęconego nieprawidłowościom przy wydawaniu polskich wiz przez rząd PO-PSL. Powtórzył też przesadzoną, w świetle ustaleń prokuratury, liczbę wiz do Polski wydanych rzekomo z naruszeniem prawa przez rząd PiS.

Prokuratura Krajowa wykryła liczne nieprawidłowości w wydawaniu wiz wjazdowych do strefy Schengen za czasów rządów koalicji PO-PSL. Sprawa ta ujrzała światło dzienne przy okazji badania niewłaściwie wydanych wiz w ciągu ostatnich kilku lat - poinformował we wtorek minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Minister Zbigniew Ziobro podkreślił, że rząd kierowany przez Donalda Tuska w latach 2009-2015 nie reagował na doniesienia o zachowaniach korupcyjnych przy wydawaniu wiz.

Do wystąpienia ministra sprawiedliwości odniósł się w Polskim Radiu 24 poseł PO-KO Grzegorz Napieralski. - Pan Zbigniew Ziobro sięga po dokumenty sprzed ośmiu dziesięciu lat, a co robił przez ostatnich osiem lat, jak był Prokuratorem Generalnym, czemu nie ściga tych, którzy powinni siedzieć za aferę wizową, która jest teraz - pytał retorycznie., 

268 wiz budzących wątpliwości. Opozycja myli się o trzy rzędy wielkości

- Siedem [osób] ma zarzuty, trzy są aresztowane, wiceminister spraw zagranicznych znika, zostaje skreślony z Prawa i Sprawiedliwości, a blisko 250 tys. osób otrzymuje nielegalnie wizy - mówił Grzegorz Napieralski.

Indagowany, nie potrafił jednak wskazać konkretnego źródła liczby 250 tys. rzekomo nieprawidłowo wydanych wiz.

Czytaj także w TVP.Info: Nowy kryzys migracyjny, a pomysły stare. Prof. Grosse: Trzeba radykalniejszych środków

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj
14:36 Grzegorz-Napieralski--PR24_mp3 2023_09_19-16-36-17.mp3 Grzegorz Napieralski o wątpliwościach dotyczących polityki wizowej ("Rozmowa PR24")

Zdaniem polskiego prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, nieprawidłowości przy wydawaniu wiz do Polski w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy dotyczą 268 przypadków. Prokurator Generalny w TVP Info powołał się na ustalenia procesowe w toczącym się postępowaniu dotyczącym nieprawidłowości przy składaniu wniosków wizowych w ciągu ostaniach 18 miesięcy. Minister zaznaczył, że proceder wykryły polskie służby.

Czytaj także w Niezalezna.pl: Niemcy wściekli po krótkim filmie pokazanym przez Sakiewicza. Żądają wezwania ambasadora! [WIDEO]

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk gościem Polskiego Radia:

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Grzegorz Napieralski (PO-KO)

Data emisji: 19.09.2023

Godzina emisji: 16.36


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także