Losy obrazu Jana Matejki "Królowa Korony Polskiej"

Do wybuchu II wojny światowej tryptyk znajdował się w Krakowie u rodziny Tarnowskich, zaginął w niejasnych okolicznościach. W kolejnej odsłonie audycji Magdaleny Ogórek Utracone, Odzyskane podążaliśmy śladem obrazu Jana Matejki "Królowa Korony Polskiej". Trop prowadzi do Wiednia. Gościem audycji był dziennikarz "Rzeczpospolitej" Marek Kozubal.

2017-01-28, 21:16

Losy obrazu Jana Matejki "Królowa Korony Polskiej"
O poszukiwaniach dzieła Matejki poinformowano Interpol . Foto: dzielautracone.gov.pl

Posłuchaj

28.01.17 Utracone, Odzyskane. Gość: Marek Kozubal ("Rzeczpospolita")
+
Dodaj do playlisty

Tryptyk namalowany został między 1887 a 1888 rokiem. Na odwrocie Matejko umieścił napis: "Stanisławowi Tarnowskiemu - Najgodniejszemu - zawsze niezłomnemu - dar pictor quod habet 1891 r.". Obraz był prezentem artysty dla arystokraty. W rękach jego spadkobierców pozostał do lat czterdziestych XX wieku, znajdując się w pałacu rodu przy ul. Szlak w Krakowie. W kwietniu 1942 r. pałac przejęły władze okupacyjne na potrzeby dowództwa Hitlerjugend. I od tego czasu wszelkie informacje o obrazie  się urywają.

– Z relacji bliskich spadkobierców wynika, że obraz znajdował się w Pałacu na Szlaku w Krakowie co najmniej do połowy lat 40. Później rodzina spadkobierców straciła go z oczu. W latach 60. prawdopodobnie pojawił się w Wiedniu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według informacji dziennika "Rzeczpospolita", dzieło ma znajdować się w prywatnej kolekcji w stolicy Austrii. O sprawie mówił Marek Kozubal

– Pierwszy impuls powstał po rozmowie z jednym z historyków sztuki. Poszedłem tym tropem. Wiedziałem, że jest to polska strata wojenna. Skontaktowałem się z osobami, które reprezentują spadkobierców, ostatnich właścicieli tego obrazu. Nie miałem wątpliwości, że był to obraz, który zaginął w niejasnych okolicznościach w czasie wojny – powiedział Marek Kozubal. – Sprawa jest o tyle ciekawa, że w tle pojawiają się także PRL-owskie służby specjalne – dodał.

REKLAMA

Jak ujawnił Polskiemu Radiu 24 Marek Kozubal, Ministerstwo Kultury powiadomiło w tej sprawie policję, a Komenda Główna Policji miała powiadomić też Interpol.

– Czy zostały podjęte jakieś czynności – nic o tym nie wiem – mówił gość Magdaleny Ogórek. Przynajmniej na wstępnym etapie próby określenia losów tego obrazu, policja mogłaby coś zrobić – dodał. – Nie chciałbym, by ten obraz został teraz ukryty i zmienił właściciela – podkreślał.

Całość rozmowy do odsłuchania w materiale dźwiękowym.

Gospodarzem audycji była Magdalena Ogórek.

REKLAMA

Polskie Radio 24/dds

Więcej audycji z cyklu Utracone, Odzyskane

_________________

Data emisji: 28.01.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 13.15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej