Czym był tajemniczy dokument "Sichergestellte Kunstwerke im GG"
Niemiecki katalog dzieł sztuki "zabezpieczonych" w Generalnym Gubernatorstwie "Sichergestellte Kunstwerke im GG" zawiera 521 not obiektów. O rabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej działach sztuki mówiła w audycji Utracone, Odzyskane Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2017-03-04, 15:00
Posłuchaj
– Katalog "Sichergestellte Kunstwerke im GG" został opublikowany latem 1940 roku we Wrocławiu. Jest efektem wielu miesięcy prac niemieckich historyków sztuki i urzędników, którzy od wczesnej jesieni 1939 zabezpieczali, czyli rekwirowali i de facto rabowali polskie dzieła sztuki z kolekcji prywatnych, muzealnych i kościelnych – tłumaczyła Elżbieta Rogowska.
– W Generalnym Gubernatorstwie na terenach przedwojennej Polski posiadanie dóbr kultury było zakazane. Prywatna, muzealna i kościelna własność podlegała konfiskacie. Osoby, które były w posiadaniu obiektów artystycznych, historycznych i pamiątek rodzinnych, były zobowiązane do zgłoszenia tego faktu do specjalnego urzędu pod wskazanym adresem – mówił gość Polskiego Radia 24. – W innych krajach okupowanych jak Francja nie było rozporządzenia obejmującego wszystkie dobra kultury podlegające rekwizycji – podkreślał.
Obiekty w katalog "Sichergestellte Kunstwerke im GG" zostały sfotografowane, opisane i przygotowywane do wystawy. W dużej części pozostawały w Krakowie aż do zakończenia II wojny światowej. Następnie były ewakuowane do III Rzeszy lub uległy rozproszeniu na terenie Dolnego Śląska.
Lwia część katalogu to obiekty zarekwirowane z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Aż 88 not spośród 521 to te dotyczące zboru Książąt Czartoryskich. Duża część zabytków szczęśliwie powróciła podczas akcji rewindykacyjnej tuż po zakończeniu wojny jak "Dama z łasiczką" Leonarda da Vinci czy "Pejzaż z miłosiernym samarytaninem" Rembrandta, jednak wiele z nich nadal jest zaginiona. W programie również rozmowa o dziełach sztuki zrabowanych podczas II wojny światowej, a teraz odzyskiwanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
REKLAMA
Całość rozmowy do odsłuchania w audycji.
Program prowadziła Magdalena Ogórek.
Polskie Radio 24/dds
Utracone, odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
____________________
Data emisji: 04.03.2017
Godzina emisji: 13.14
REKLAMA