Syn esesmana zwraca skradzione dzieła sztuki
W ostatnich dniach do Polski powróciły trzy dzieła zrabowane w czasie II wojny światowej. Na ich zwrot zdecydował się Horst Wächter. Jego ojciec – wysokiej rangi esesman – Otto, był m.in. gubernatorem dystryktu krakowskiego Generalnego Gubernatorstwa. Gościem audycji Utracone, Odzyskane był prof. Paweł Czubik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
2017-03-11, 21:50
Posłuchaj
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, powrót do Polski kolejnych dzieł utraconych podczas II wojny światowej jest wydarzeniem istotnym nie tylko z punktu widzenia samego odzyskania tych obrazów. Interesująca jest także droga powrotu dzieł do kraju – Horst Wächter oddał skradzione przedmioty dobrowolnie.
– Co więcej, Horst Wächter wystosował apel do innych osób, które posiadają obecnie obrazy, czy też inne dzieła sztuki zrabowane m.in. z Polski. Wyraził przekonanie, ze jego działanie jest gestem, który należy naśladować – relacjonował prof. Paweł Czubik.
Powiązany Artykuł
![ogórek.jpg](http://static.prsa.pl/images/624bf595-2cbb-4b77-8fd1-3c56abbac909.jpg)
"Melduję wykonanie zadania - ku chwale Ojczyzny!"
W proces przekazania Polsce przez Horsta Wächtera skradzionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki zaangażowana była autorka audycji Utracone, Odzyskane. Magdalena Ogórek przez dłuższy czas korespondowała z Wächterem w tej sprawie.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Polskie Radio 24/mp
Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje Magdaleny Ogórek
_________________
Data emisji: 11.03.17
REKLAMA
Godzina emisji: 13.15
REKLAMA