GUS potwierdził 4-procentowy wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale
Polska gospodarka przyspiesza, w pierwszym kwartale rozwijała się w tempie 4 procent - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane te są zgodne z szybkim szacunkiem, który GUS opublikował w połowie maja. Dane komentowali w audycji Rządy Pieniądza Jerzy Bielewicz (finansista), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Maciej Bitner (WiseEuropa).
2017-06-01, 15:55
Posłuchaj
W ostatnim kwartale 2016 roku PKB wzrósł o 2,5 procent w porównaniu z tym samym czasem 2015 roku. Popyt krajowy w pierwszych trzech miesiącach tego roku w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku wzrósł o 4,1 procent, spożycie gospodarstw domowych o 4,7 procent, spadły natomiast o 0,4 procent inwestycje.
Premier Beata Szydło o wzroście PKB
Wzrost PKB w pierwszym kwartale tego roku traktujemy jako początek naszego sukcesu - mówiła w czasie konferencji w Jaworznie premier Beata Szydło.
Premier powiedziała, że wskaźniki gospodarcze są "imponujące". - Odnotowujemy je z satysfakcją - podkreśliła.
Szefowa rządu mówiła, że wzrost PKB to dowód skuteczności polskiego rządu we wcielaniu w życie Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Dodała, że dalsze konsekwentne realizowanie jego założeń jest "wielkim zobowiązaniem" dla jej rządu.
Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - cały dokument.pdf
Komentarze ekspertów
Dr Bartoszewicz wskazywał, że w naszym rozwoju mieliśmy długi okres, gdy wewnętrzna konsumpcja była ograniczeniem, a Polacy mieli problem z zaspokojeniem własnych potrzeb. – Pojawiło się pozytywne myślenie perspektywiczne u konsumentów i przedsiębiorców, to daje możliwość zakupów. Optymizm w gospodarce i społeczeństwie się ujawnia – mówił.
REKLAMA
Jerzy Bielewicz mówił z kolei o spadających inwestycjach. Wyjaśniał, że mamy od wielu lat do czynienia z problemem światowym. – Przypomnę G20, które parły w kierunku programów inwestycyjnych, finansowania nowych przedsięwzięć. Chciano ruszyć ze wzrostem światowego PKB, rozwojem handlu międzynarodowego, to wszystko po kryzysie nie odrodziło się jeszcze – mówił. Jego zdaniem, wciąż jesteśmy gdzieś u końca kryzysu finansowego, a symptomem, który pozwoli stwierdzić, że go przezwyciężyliśmy będzie wzrost inwestycji.
Maciej Bitner odniósł się natomiast do propozycji Komisji Europejskiej utworzenia osobnego budżetu dla strefy euro, czemu od dawna sprzeciwia się Polska. Zaznaczył, że jeśli w tym zakresie kraje strefy zaczną się integrować i tworzyć organizacje lub struktury, trudno będzie nam wpisywać się w te rozwiązania. – Co nie znaczy, że w naszym interesie to będzie, bo może okazać się, że prowadzenie niezależnej polityki pieniężnej to będzie przewaga konkurencyjna. Tylko na pewnym etapie negocjacyjnym, przy podziale funduszy unijnych może okazać się, że argumenty zostaną nam odebrane – tłumaczył.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
____________________
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 01.06.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 9:06
REKLAMA