Rządy Pieniądza: Ile Polska zapłaci za nieprzyjęcie migrantów?

2017-06-14, 11:11

Rządy Pieniądza: Ile Polska zapłaci za nieprzyjęcie migrantów?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: HOLLANDSE HOOGTE/EASTNEWS

Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu postępowania wobec Polski, Czech i Węgier, w związku z odmową przyjęcia migrantów w ramach mechanizmu relokacji. W Rządach Pieniądza eksperci – prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula i Bartłomiej Godusławski z Dziennika Gazety Prawnej – rozmawiali o tym, ile cała sprawa może Warszawę kosztować.

Posłuchaj

14.06.17 Rządy Pieniądza: Ile Polska zapłaci za nieprzyjęcie migrantów?
+
Dodaj do playlisty

Jak zauważyła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, zamieszanie wokół kwestii nieprzyjmowania migrantów w ramach mechanizmu relokacji to efekt nieokreślonej polityki migracyjnej. – Obowiązek przyjmowania uchodźców wynika nie tylko z naszych umów unijnych, ale także światowych. Jako kraj cywilizowany, na forum ONZ, zobowiązaliśmy się pomagać uchodźcom – zauważyła gość Rządów Pieniądza. – Sam potencjalny proces nakładania sankcji będzie długi – dodała.

Rozpoczęcie postępowania przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom oznacza długą procedurę wymiany listów i wyjaśnień. Jeśli po dwóch etapach nie przyniosą one rozstrzygnięcia, Komisja może złożyć pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, ale bez wniosku o kary finansowe. Bruksela może wnioskować o sankcje dopiero wtedy, gdy jakiś kraj zignoruje wyrok sędziów z Luksemburga.

Tymczasem, już w ubiegłym roku Komisja Europejska informowała, że kara za nieprzyjęcie uchodźców może wynosić 250 tysięcy euro za każdą osobę. – Jakkolwiek wysokie byłyby sankcje, to i tak to będą koszty mniejsze niż te wynikające z przyjęcia uchodźców. W takiej sytuacji musielibyśmy bowiem liczyć się ze spadkiem bezpieczeństwa, wzrostem napięć społecznych i koniecznością zwiększenia wydatków socjalnych – wskazywał dr Marian Szołucha.

Bartłomiej Godusławski natomiast podkreślał, że nie jest tak, że uchodźcy przebywający w Grecji czy we Włoszech nie są naszym problemem. – To kwestia solidarności. Jesteśmy także krajem Unii Europejskiej, migranci są u nas – przekonywał.

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz

Polskie Radio 24/IAR/mp

____________________

Data emisji: 14.06.17

Godzina emisji: 9.10


Polecane

Wróć do strony głównej