Nie będzie podwyżek cen paliw: PiS wycofuje się z projektu opłaty drogowej. "To dobra decyzja"
Rząd wycofał się z podwyższenia cen paliwa o 20 groszy za litr. Podatek był niepopularny i zrobiło się wokół niego głośno. O skutkach takiej decyzji rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Monika Kurtek (Bank Pocztowy) i Bartłomiej Pawlak (BGK Nieruchomości).
2017-07-18, 10:37
Posłuchaj
Rząd, oprócz tzw. opłaty paliwowej, zapowiadał też wiele innych podatków, m.in. podatek od energii mocy, od zużycia wody, abonament, podatek od powierzchni biurowej. Zapowiadał też zmniejszenie kwoty wolnej od podatku i VAT poniżej 23 proc.
Jak zaznaczył dr Artur Bartoszewicz, dochód z opłaty paliwowej miał trafić na konkretny fundusz. - Ponadto byłyby też korzyści, które wpłynęłyby dodatkowo z podatku VAT. Ceny bowiem automatycznie by wzrosły, co przełożyłoby się na zwiększenie wpływu do budżetu państwa. Pojawiłby się też mechanizm pozostałych podatków – wyliczał korzyści gość.
Jego zdaniem „jest to jakaś realna rezygnacja ministra finansów z korzyści, które miałby w wyniku daniny, ale z punktu widzenia uczestników rynku to bardzo ważna informacja, bo w ich kieszeniach pozostaną dodatkowe pieniądze”.
W opinii Moniki Kurtek, poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu do budżetu państwa będzie trwało. - Trzeba zwrócić uwagę, jak duże wydatki mamy z budżetu państwa chociażby na program 500 Plus. Do tego mamy obniżkę wieku emerytalnego, na którą też potrzebne będą środki. Wzrosły nam więc sztywne wydatki w budżecie państwa i choć uszczelnianie podatku VAT się poprawia, wciąż nie są to wpływy, które mogłyby zapewnić pokrycie wszystkich wydatków – wyjaśniła.
REKLAMA
Z kolei jak zaznaczył Bartłomiej Pawlak, decyzja o wycofaniu się z opłaty paliwowej była podyktowana tym, na kogo i w jakiej sytuacji ten koszt byłby przerzucony. - Uważam, że wycofanie się z opłaty paliwowej to dobra decyzja z tej perspektywy, że jest to podatek, który jest podatkiem bardzo widocznym i bardzo odczuwalnym. To trochę jak tarcza polityczna, do której można strzelać – podsumował gość.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Tomasz Wróblewski.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 18.07.17
Godzina emisji: 9:06
REKLAMA