Czy spór wokół reformy sądów może wpływać na gospodarkę?

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans skrytykowali reformę sądownictwa w Polsce. Politycy opozycyjni sugerują, że UE może wstrzymać pomoc finansową dla naszego kraju i nałożyć sankcje. O tym, na ile scenariusz ten ma szansę się ziścić mówili w audycji Rządy Pieniądza Sławomir Horbaczewski (ekonomista), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego).

2017-07-21, 10:40

Czy spór wokół reformy sądów może wpływać na gospodarkę?

Posłuchaj

21.07.2017 Sławomir Horbaczewski (ekonomista), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego) o wpływie konfliktu wokół reformy sądownictwa na sytuację gospodarczą.
+
Dodaj do playlisty

Sławomir Horbaczewski przypomniał, że Polska nie otrzymuje żadnej pomocy, bowiem po II wojnie światowej zostaliśmy wyłączeni z planu Marshalla. – Możemy mówić jedynie o podziale tego, co jest wspólnie przez państwa członkowskie wpłacane do budżetu i dystrybuowane i też nie w podziale na kraje, a na poszczególne programy. Najważniejszym jest inteligentny wzrost gospodarczy, który przyczynia się do włączenia społecznego, to wspólny interes wszystkich krajów UE. Byłbym ostrożny w silnym kładzeniu nacisku na możliwość utraty pomocy, bo jej nie otrzymujemy – zaznaczył.

Reforma sądownictwa - czytaj więcej

Zdaniem Olafa Wojaka, małym i średnim przedsiębiorcom w związku z napięciem wokół reformy sądownictwa nic nie zagraża. Tracimy jednak wizerunkowo, jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne. – Ciekawym jest, że mamy jawny dowód na to, że dotacje unijne to nie tylko wybieranie firm, które mają dostać odpowiednie środki, ale to konkretne narządzie do nacisków politycznych. Nie zapominajmy o tym, że to własne pieniądze, które przekazujemy do wspólnej puli, mamy prawo decydować, na co są przeznaczane – podkreślił.

Paweł Pelc zwrócił uwagę, że formalnie nie ma narzędzi, które pozwalałyby Unii zakazać inwestycji w Polsce, czy wprowadzić jakieś sankcję. Ocenił, że spór wokół reformy sądownictwa jest „przykładem przeniesionej próby budzenia histerii i emocji, ale raczej na użytek wewnętrzny”. – Obawiam się, że większy wpływ ma szaleństwo elit przemysłowych, związane z promowaniem gender, LGBT. Polska jest postrzegana jako kraj, który nie spełnia tych oczekiwań, to te czynniki, gdzie próbuje się nas wychowywać – tłumaczył.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski

Polskie Radio 24/ip

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

_____________________

Data emisji: 21.07.2017

Godzina emisji: 9:06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej