GUS: wzrost importu i eksportu. Komentarze ekspertów
Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że po lipcu bieżącego roku Polska miała 2 mld 782,1 mln złotych nadwyżki w handlu zagranicznym, wobec 13 mld 575,7 mln złotych przed rokiem. Wartość eksportu wyniosła 492 mld 195,9 mln złotych, a importu 489 mld 413,8 mln złotych. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport wzrósł o 7 proc., a import o 9,6 proc. Dane komentowali w audycji Rządu Pieniądza Bartłomiej Godusławski (Puls Biznesu), Jarosław Nowrotek (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej) i prof. Jacek Męcina (Konfederacja Lewiatan).
2017-09-12, 10:43
Posłuchaj
Prof. Męcina podkreślał, że naturalnym zjawiskiem jest to, że gdy wszyscy mocniej wierzą w trwały wzrost gospodarczy, mocniej inwestują. Wskazywał, że wtedy wzrasta import, co jest przejawem pewnego rozwoju. – W ślad za tym, jak będziemy się szybciej rozwijać, będą nam się pogarszać niektóre wskaźniki, na przykład inflacja. Należy się spodziewać, że wraz z coraz trudniejszą sytuacją demograficzną presja na wynagrodzenia będzie silniejsza – przekonywał.
Jak zwrócił uwagę Jarosław Nowrotek, mamy silnego złotego w stosunku do euro, co sprzyja importowi. Ponadto Polacy bardziej się zadłużają w sposób mniej racjonalny. – Pod wpływem zadowolenia chcą szybciej korzystać z dobrodziejstw, to przekłada się na ten import – wskazywał.
Bartłomiej Godusławski odniósł się do fikcyjnego eksportu, związanego z karuzelami VAT-owskimi. Zaznaczył, że był on obecny, jednak jego skala nie była tak duża, by zachwiać dynamikami PKB. – Nie pokazały tego kilkukrotne już przeszacowania danych, które robi GUS, sięgając 2 lata wstecz – wyjaśniał.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.
Polskie Radio 24/ip
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
___________________
REKLAMA
Data emisji: 12.09.2017
Godzina emisji: 9:11
REKLAMA