Czym są Pracownicze Programy Kapitałowe?
Na początku przyszłego roku mają ruszyć Pracownicze Programy Kapitałowe. Propozycja rządu zakłada, że na dodatkowe oszczędności emerytalne zrzucą się pracownicy, pracodawcy oraz państwo. O propozycjach, które trafiły właśnie do konsultacji społecznych rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Kamil Maliszewski (mBank), dr Maciej Bukowski (Wise Europa), Agnieszka Durlik (KIG) i Bogdan Grzybowski (Rada Nadzorcza ZUS).
2018-02-16, 10:46
Posłuchaj
Zgodnie z założeniem, pracodawca będzie odkładał od 1,5 do 4 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne, a pracownik od 2 do 4 proc. Łączna składka może sięgnąć więc 8 proc. Według szacunków, jeśli PPK wejdą w życie, mężczyźni otrzymają emerytury równe 2/3, a kobiety - połowie swojej ostatniej pensji.
Jak stwierdził Kamil Maliszewski, z perspektywy branży finansowej i polskiego rynku kapitałowego jest to bardzo dobra wiadomość, która daje szansę na zasypanie dziury kapitałowej, która pojawiła się po zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych.
- Jeśli zmiana zostanie wprowadzona, zapewni to stały dopływ środków. Pytanie jednak, czy te zmiany odpowiadają na problemy systemu emerytalnego w długim terminie. Wydaje mi się, że nie do końca, bo są one skierowane głównie do osób lepiej zarabiających – oznajmił Maliszewski.
W opinii Agnieszki Durlik, "składki nie będą aż tak wysokie i nie będą miały tak dużego udziału w pensji". - Być może warto zapisać wszystkich i wówczas część osób nie zrezygnuje i zostanie w tym systemie. Młodzi ludzie często nie zastanawiają się nad przyszłością - zauważyła.
REKLAMA
- Stopy zastąpienia w obowiązującym czy nowym systemie emerytalnym ludzi nisko zarabiających będą wysokie, a stopy zastąpienia ludzi wysoko zarabiających będą bardzo niskie i będą wynosiły nie 30 proc., ale 10 proc. lub 20 proc. Siłą rzeczy jeśli ta grupa zacznie teraz więcej oszczędzać to ich zdolności płatnicze w wieku emerytalnym wzrosną. Będą otrzymywali z tego systemu większą emeryturę lub będą mieli większe oszczędności – podkreślił Maciej Bukowski.
Programami mają zarządzać Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych pod nadzorem KNF. Dziś odpowiednie zezwolenie posiada 60 TFI. Rząd szacuje, że połowa z nich będzie zainteresowana ofertą obsługi Pracowniczych Programów Kapitałowych. PPK mają objąć łącznie ok. 11 mln uczestników.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/pr
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
___________________
Data emisji: 16.02.18
REKLAMA
Godzina emisji: 9:13
REKLAMA