"Wzrostowi gospodarczemu Polski nic nie grozi". Komentarze ekspertów

O prognozie Agencji Ratingowej Moody’s, która ocenia, że wzrost gospodarczy Polski w 2018 roku wyniesie 4,3 procent dyskutowali goście Polskiego Radia 24: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Uniwersytet Warszawski, Konfederacja Lewiatan), Piotr Soroczyński ( Krajowa Izba Gospodarcza) oraz dr Przemysław Kwiecień ( X-trade Brokers). Według wcześniejszych ocen tegoroczny wzrost miał wynieść 3,5 procent. Agencja zaprezentowała również prognozy na 2019 rok. Wynika z nich, że polska gospodarka będzie rosła w tempie 4 procent.

2018-03-29, 11:20

"Wzrostowi gospodarczemu Polski nic nie grozi". Komentarze ekspertów
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Panther Media/EASTNEWS

Posłuchaj

29.03.18 Rządy Pieniądza: Wzrostowi gospodarczemu Polski nic nie grozi
+
Dodaj do playlisty

- Agencja Moody’s dogoniła oczekiwania rynku – ocenił dr Przemysław Kwiecień.  Wyjaśnił, że agencje do ratingów włączają najnowsze dane i dopiero publikują swe prognozy. Dr Przemysław Kwiecień powiedział, że istotnym elementem zawartym w raporcie są warunki, od których spełnienia Agencja Moody’s warunkuje wzrost ratingu Polski w przyszłości. Chodzi o  poprawę  w systemie zabezpieczeń społecznych oraz zażegnanie sporu Polski z Unią Europejską. - Pamiętajmy, że często agencje ratingowe są bardziej ostrożne niż optymistyczne – wskazał Piotr Soroczyński. Wyjaśnił, że przy prognozowaniu agencje biorą pod uwagę fundamenty gospodarki, poziom jej rozwoju oraz bezpieczeństwo polityczne. - Nie ma szans byśmy takiego wzrostu w tym roku nie osiągnęli - podkreśliła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Wyjaśniła, że współpracujemy ze stabilnymi gospodarkami oraz mamy też świetną sytuację na rynku pracy – najniższe w historii bezrobocie. Zastrzegła przy tym, że ryzykiem wewnętrznym może być ewentualnie brak pracowników.

Goście Polskiego Radia 24 dyskutowali również o finansowaniu przez Europejski Bank Inwestycyjny polskich przedsięwzięć. W ramach tak zwanego Planu Junckera otrzymaliśmy prawie trzy miliardy euro co daje to Polsce piąte miejsce we wspólnocie. Do tej pory Polska była na szóstym miejscu. Celem tak zwanego Planu Junckera jest pobudzenie inwestycji i powstanie nowych miejsc pracy. Łączna kwota inwestycji, które mają powstać dzięki planowi do końca 2020 roku to 500 miliardów euro. Goście podkreślili, że nasza pozycja w wykorzystywaniu środków z Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest lepsza niż pozycja naszej gospodarki w Unii. Byli zgodni, że to bardzo dobrze świadczy o Polsce. Eksperci wskazywali, że warto by te pieniądze były przeznaczane na inwestycje w nowe technologie oraz modernizacje infrastrukturalne. Mówili by zastanowić się czy z tego planu nie pozyskać środków na wsparcie budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Audycja Rządy Pieniądza  w Polskim Radiu 24

___________________

REKLAMA

Data emisji  29.03.18

Godzina emisji 09.14 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej