PPK wejdą w życie w 2019 roku
O proponowanych zmianach w projekcie dotyczącym Pracowniczych Planów Kapitałowych dyskutowali w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Andrzej Sadowski (Centrum im. A. Smitha), Marek Zuber (ekonomista) oraz Bartosz Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna).
2018-04-09, 10:29
Posłuchaj
Ministerstwo Finansów i Polski Fundusz Rozwoju rozpatrują właśnie uwagi zgłoszone przez partnerów społecznych. Liczne postulaty zmian zgłosili zarówno przedstawiciele pracodawców, jak i związków zawodowych. Projekt ustawy o PPK w obecnym kształcie zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program mają być zaangażowane państwo, pracodawcy oraz pracownicy.
- Jeśli premier Mateusz Morawiecki będzie w tej sprawie zdeterminowany, to najpóźniej w lipcu parlament przyjmie ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Godusławski. Według niego wszystko wskazuje na to, że PPK wejdą w życie od stycznia 2019 roku. Bartosz Bogusławski wyjaśnił ponadto, że projekt PPK zawiera wiele spraw, które były poddane pod dyskusję. Spowodowane to było tempem przygotowania ustawy. Dlatego trwające konsultacje, a ostatecznie zaplanowana na 16 kwietnia konferencja uzgodnieniowa pozwolą na naniesienie niezbędnych poprawek.
- Są tam rzeczywiście kuriozalne zapisy - ocenił Pracownicze Plany Kapitałowe Marek Zuber. Jako przykłady wymienił m.in. sprawy karania pracodawców za zniechęcanie pracowników do udziału w programie oraz podział funduszu pracownika po jego rozwodzie. Zdaniem Marka Zubera musi być jasno określone czy Pracownicze Plany Kapitałowe są programem emerytalnym czy oszczędnościowym. Środki zgromadzone w PPK powinny być stabilne i zabezpieczone tak, by nie można było ich zabrać, jak zrobił to rząd PO-PSL ze środkami zgromadzonymi w OFE.
-Jeżeli rząd chce namówić Polaków do oszczędzania, to dlaczego nie znosi się podatku od oszczędności w bankach - zastanawiał się Andrzej Sadowski. Według niego słuszne uwagi w sprawie zniesienia oprocentowania środków zgromadzonych w PPK zgłaszają NBP i Komisja Nadzoru Finansowego.
REKLAMA
Goście Polskiego Radia 24 mówili również m.in. o zakazie handlu w niedziele. Ich zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby dla pracujących w niedziele podwyższenie stawek za godzinę pracy do 250 procent normalnej stawki lub ograniczenie pracy handlu do na przykład 4 godzin.
Audycja Rządy pieniądza w Polskim Radiu 24
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji 9.04.18
Godzina emisji 09.12
REKLAMA