Ekonomiści popierają pomysł daniny solidarnościowej
Goście Polskiego Radia 24: Piotr Soroczyński (Krajowa Izba Gospodarcza), Marian Szołucha (Uczelnia Vistula) i Roman Przasnyski (Gerda Brokers) uznali za dobry pomysł wprowadzenie tak zwanej daniny solidarnościowej. Eksperci w audycji Rządy pieniądza podkreślali, że to najniższy tego typu podatek w Europie. Według propozycji rządu na system wsparcia niepełnosprawnych składałaby się między innymi danina solidarnościowa, którą płaciliby zarabiający co najmniej milion złotych rocznie. Jej wysokość to 4 procent od zarobków powyżej tej kwoty.
2018-05-16, 11:00
Posłuchaj
Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej daninę w 2019 roku ma zapłacić około 25 tysięcy osób. Do funduszu - również od przyszłego roku - ma też wpływać część składki na Fundusz Pracy. Ze składki w wysokości 2,45 procent, 0,15 procent ma pójść na niepełnosprawnych. Rocznie w solidarnościowym funduszu wsparcia ma być około 2 miliardów złotych. Do końca listopada mają trwać konsultacje społeczne ze środowiskami niepełnosprawnych.
- U nas system podatkowy w oparciu o PIT nie jest progresywny. Ta danina to tak naprawdę dodatkowy próg podatkowy- powiedział Piotr Soroczyński. Jego zdaniem lepiej byłoby właśnie ustanowienie dodatkowego progu podatkowego, co mogłoby też uprościć system podatkowy, a co zapowiadał rząd.
- To nie może być podatek bo to inny sposób dystrybucji pozyskiwanych środków. To pieniądze od konkretnej grupy osób, które mają trafić do innej konkretnej grupy osób - argumentował Marian Szołucha. Podkreślił zarazem, że najwyższy czas by państwo zadbało po raz pierwszy od 30 lat o osoby niepełnosprawne. - U nas są za niskie progi podatkowe, w tym kwota wolna od podatku. Za nisko ustawiony jest 32 procentowy próg podatkowy - dodał. Zwrócił uwagę, że ten dotyczący daniny solidarnościowej jest ustawiony wysoko i można się z tego cieszyć. Według gościa Polskiego Radia 24 pomysł daniny solidarnościowej jest krytykowany od strony politycznej tylko dlatego, że to Prawo I Sprawiedliwość zaproponowało takie rozwiązanie. - Pomysł daniny solidarnościowej jest szczególny i będę go bronił- zapewnił Marian Szołucha.
Roman Przasnyski chwalił pomysł rządu, że wydatki z budżetu pokrywane będą z przychodów. - Skala i poziom daniny solidarnościowej w niewielkim stopniu dotknie grupę płacących. To najniższy tego typu podatek w Europie - powiedział. Przypomniał, że taki podatek funkcjonuje w Niemczech, Portugali, Grecji i Austrii.- Austriacy płacą taki podatek w wysokości 55 procent, a Grecy i Portugalczycy w wysokości 10 procent- mówił Roman Przasnyski.
REKLAMA
Goście Polskiego Radia 24 wypowiadali się ostrożnie w sprawie zasilania funduszu solidarnościowego częścią składki na Fundusz Pracy. Popierając praktyczny pomysł wsparcia potrzebujących mieli wątpliwości co do jego strony formalnej. Wyrazili nadzieję, że zostanie to wyjaśnione przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Audycja Rządy pieniądza w Polskim Radiu 24
__________________
Data emisji 16.05.18
REKLAMA
Godzina emisji 09.08
REKLAMA