"Rządy Pieniądza": wskaźnik PMI w górę. Eksperci zadowoleni, ale i zdystansowani
Dobre dane z polskiego przemysłu. Jak podał Markit, w czerwcu wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 54,2 punktu, wobec 53,3 punktu w maju. Rynki spodziewały się raczej spadku wysokości tego wskaźnika. Lepsze od oczekiwanych informacje z sektora przemysłowego komentowali w "Rządach Pieniądza" w Polskim Radiu 24 ekonomiści i eksperci gospodarczy.
2018-07-02, 11:09
Posłuchaj
PMI, czyli wskaźnik aktywności finansowej, jest stosowany przy ocenie koniunktury gospodarczej, a zwłaszcza przy prognozowaniu jej stanu w nadchodzących miesiącach. Wpływ na niego mają m.in. liczba zamówień eksportowych, stan produkcji przemysłowej i ogólny poziom zatrudnienia.
Zadowolenie i dystans
Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokers mówił, że w przypadku państw zachodnich, na przykład Stanów Zjednoczonych, ten wskaźnik dość dobrze pokazuje nam, jaka jest koniunktura gospodarcza w danym kwartale i sygnalizuje na przykład, jaki będzie wzrost PKB. W Polsce jednak, w jego ocenie, nie jest on już tak precyzyjny.
- Myślę, że ekonomiści mają do niego ograniczone zaufanie. Cieszymy się, że jest lepiej w czerwcu, ale nie oznacza to przełomu, tak jak to 'cofnięcie' w maju nie było załamaniem - podkreślił.
Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium zgodził się, że do wskaźnika PMI trzeba podchodzić z pewnym dystansem, zwłaszcza że - jak mówił - obejmuje on sektor produkcji przemysłowej, który stanowi mniej więcej 1/5 polskiej gospodarki. Zaznaczył przy tym, że dobrą wiadomością jest, że wskaźnik ten utrzymuje się powyżej poziomu 50 punktów, co pokazuje, że przemysł i gospodarka rozwijają się. I choć, jak mówił, wskaźniki gospodarcze pokazują pogorszenie koniunktury, zwłaszcza u naszych głównych partnerów handlowych - Niemców, to wyhamowanie w najbliższych miesiącach będzie łagodne.
REKLAMA
Prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski przestrzegał natomiast, że skoro teraz ten wskaźnik tak mocno rośnie, to kiedyś w końcu zacznie spadać. Jak mówił, być może teraz mamy do czynienia z korektą, spowodowaną wakacjami. To jednak, w jego ocenie, dobry moment, by zastanowić się nad innymi rzeczami, które można poprawić w gospodarce.
W drugiej części audycji tematem dyskusji był m.in. split payment.
Gospodarzem audycji był Arkadiusz Ekiert.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md
REKLAMA
REKLAMA