"Rządy Pieniądza" Eksperci o zablokowaniu wprowadzenia celu klimatycznego UE

Premier Mateusz Morawiecki zablokował na unijnym szczycie wprowadzenie zapisu o zobowiązaniu UE do osiągnięcia pełnej neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi m.in. o ogromną redukcję emisji gazów cieplarnianych, tak żeby za 40 lat kraje Wspólnota tyle samo ich emitowała, ile pochłaniała. O polskim sprzeciwie i polityce klimatycznej rozmawiali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.

2019-06-21, 10:40

"Rządy Pieniądza" Eksperci o zablokowaniu wprowadzenia celu klimatycznego UE
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Roschetzky Photography

Posłuchaj

Rządy Pieniądza, 21.06.2019 (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Dr Przemysław Kwiecień z XTrade Brokers przyznał, że zgadza się z premierem w kwestii polityki klimatycznej, a blokowanie zbyt ostrych zapisów o neutralności klimatycznej jest polską racją stanu, ze względu na charakter naszej gospodarki, opartej w dużej mierze na węglu. Zastrzegł jednak, że tendencje w kwestii polityki klimatycznej są nieuniknione i dążenie do mniej szkodliwej dla środowiska gospodarki będzie kontynuowane, zwłaszcza że, jak mówił, Unia Europejska powinna odgrywać rolę prymusa w tej kwestii. Jego zdaniem Polska, blokując niektóre propozycje, powinna używać tego sprzeciwu jako "karty przetargowej" przy załatwianiu innych, istotnych dla naszego kraju spraw.

UE prymusem, ale czy znajdą się naśladowcy?

Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej powiedziała, że osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku byłoby dla Polski "ogromnym wyzwaniem", a najważniejszą kwestią byłoby sprecyzowanie, jak transformacja energetyczna byłaby finansowana. Zwróciła przy tym uwagę, że Polska i tak już dużo zrobiła w kwestii dbania o klimat. Zaznaczyła, że choć Unia Europejska chce być prymusem w kwestii budowy gospodarki niskoemisyjnej, to nie jest pewne, czy będą ją naśladować inne kraje na świecie.

- Pytanie, czy jako prymus, jesteśmy w stanie zmienić postawy innych - dodała. Zastrzegła jednak, że Polska, mimo sprzeciwu ws. neutralności klimatycznej, powinna dążyć do zmniejszania poziomu emisji szkodliwych substancji.

REKLAMA

Odwrotu nie ma

Zgodził się z tym Rafał Sadoch z mBanku, który przypomniał, że Polska na tle Europy wypada bardzo źle, jeśli chodzi o jakość powietrza. Dodał, że wyznaczenie sobie sztywnej daty mogłoby silniej motywować kraje, w tym Polskę, by coś

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej