"Rządy Pieniądza": jak pogodzić bezpieczeństwo energetyczne z wymaganiami ekologii?

2019-06-24, 13:05

"Rządy Pieniądza": jak pogodzić bezpieczeństwo energetyczne z wymaganiami ekologii?
zdjęcie ilustracyjne . Foto: Pixabay

Gośćmi "Rządów Pieniądza" - popołudniowej audycji w Polskim Radiu 24 byli Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Posłuchaj

Goście "Rządów Pieniądza" - popołudniowej audycji w Polskim Radiu 24 byli Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego - dyskutowali m.in. na temat polityki klimatycznej i wyzwań stojących w najbliższych latach przed polską energetyką. (Anna Grabowska)
+
Dodaj do playlisty

Jednym z tematów rozmowy była sprawa zablokowania w Brukseli przez polski rząd zapisów ws. neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz przyszłość polskiej energetyki.

Jak powiedział Marcin Roszkowski - Polska nie jest gotowa nawet na te zapisy regulacyjne, które już obowiązują w polskim prawie.

- Zero-emisyjność to jest coś co zawiera w sobie zastosowanie technologii, które nie są (w Polsce - red.) powszechnie dostępne a my jeszcze nie zrealizowaliśmy poprzedniego etapu - dodał.

Jak zauważył, oparcie polskiego miksu energetycznego w tak dużym stopniu na węglu kamiennym i brunatnym, będzie dawało w naszym kraju impuls do wzrostu cen energii, bo cała Unia Europejska poszła w innym kierunku.

Jak ocenił Andrzej Kensbok - skutki takiego kroku, czyli akceptacja przez nasz kraj zapisów polityki klimatycznej) byłyby podobne, gdyby dzisiaj ktoś wymagał od Francji denuklearyzacji francuskiej energetyki. 

- Coś co jest podstawą generowania energii w danym kraju nie może być wyeliminowane, może być zastąpione w długim czasie, ale to musi być dłuższy proces - powiedział gość PR24.

Anna Grabowska, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej