X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Stanisław Szwed: prognozy w sprawie bezrobocia się nie sprawdzają, firmy szukają rąk do pracy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 11:28
- W kolejnych miesiącach potrzeby firm mogą być różne, więc najlepiej gdyby w sprawach urlopu wypoczynkowego pracodawcy i pracownicy się porozumiewali. W nowej wersji tarczy antykryzysowej dajemy taką możliwość. Cieszy to, że poprawiają się nastroje pracowników, a nawet pracodawcy szukają rąk do pracy. Pracujemy też nad istotnym podwyższeniem zasiłku dla bezrobotnych - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Audio
  • Stanisław Szwed: prognozy ws. bezrobocia się nie sprawdzają, firmy szukają rąk do pracy (Polskie Radio 24)
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: PR24/DB

Wiceminister rodziny powiedział, że wsparcie dla pracowników przewidziane w ustawie antykryzysowej dotyczy trzech miesięcy, które upływają z końcem czerwca. Dlatego o wyższym zasiłku dla bezrobotnych można mówić raczej od lipca. Premier zapowiedział, że będzie on wynosił 1200 zł. Do tego dochodzi zapowiedziany przez prezydenta dodatek  solidarnościowy w kwocie 1300 zł miesięcznie. Byłoby to jednak rozwiązanie na czas kryzysu. Środki na wyższe świadczenia pochodziłyby z Funduszu Pracy oraz ze specjalnego funduszu przeznaczonego na walkę z COVID-19, zarządzanego przez BGK.

Stanisław Szwed podkreślił, że bardzo dobrą i ważną informacją jest też to, że nie sprawdzają się szacunki części ekonomistów, którzy mówili, że w kwietniu będzie 500 tys. dodatkowych bezrobotnych. Tymczasem było 55 tys. Stwierdził, że być może na koniec roku bezrobocie w Polsce wyniesie 8-9 proc., i to byłby bardzo dobry wynik.

-  Mówimy o bezrobociu, a podczas wczorajszego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w którym uczestniczyłem, pracodawcy mówili  o braku pracowników - poinformował wiceminister rodziny.

shutterstock firma biznes 1200.jpg
Europejski Kongres Gospodarczy. Wojciech Kuśpik: polscy przedsiębiorcy sobie poradzą

Dodał, że szykowane są rozwiązania mające ułatwić zatrudnianie cudzoziemców do prac sezonowych w rolnictwie, bo na pewno będą tam potrzebni.

Co będzie z urlopami?

Gość "Rządów Pieniądza" odniósł się również do nowego rozwiązania z tarczy antykryzysowej, zawieszającego obowiązek odbioru zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września.

- Mówimy o urlopach do 30 dni (…). Uelastyczniamy możliwość wykorzystania urlopu ze względu na sytuację, która może być w firmie, ale zależałoby nam, żeby ta sytuacja była rozwiązana na zasadzie porozumienia. Może być przecież sytuacja taka, że odmroziliśmy gospodarkę i we wrześniu będzie firma miała zdwojoną liczbę zamówień i trzeba będzie popracować. Wtedy urlop byłby wstrzymany i udzielony np. w następnym miesiącu - wyjaśniał Stanisław Szwed. Podkreślił, że nie chodzi tu o urlop z 2020 r., więc nie ma tu zagrożenia dla praw pracowniczych, choć w jego wypadku też najlepiej byłoby, gdyby pracodawca i pracownik się porozumieli.

- Połowa urlopu jest do dyspozycji pracownika, druga połowa jest tak jakby trochę do dyspozycji pracodawcy w tym sensie, że określa się plan urlopów – mówił Stanisław Szwed.

Wiceminister rodziny zaapelował do mniejszych firm, do 9 pracowników, żeby tam też pracodawca starał się porozumieć z pracownikiem w kwestii urlopu, choć nie ma tam związków zawodowych, które pilnują praw pracowniczych w większych firmach.  

Świadczenia są bezpieczne

Stanisław Szwed zapewnił też, że nie ma żadnych pomysłów co do ograniczenia wypłat świadczeń społecznych jak 500+ czy 300+.

- Środki są zapewnione w budżecie państwa (…). Łatwo byłoby dziś sobie wyobrazić, jak trudna byłaby sytuacja polskich rodzin, gdyby nie program 500+. To już 110 mld zł, które do nich trafiły (…). Tak samo wyprawka szkolna, która jest uzupełnieniem środków finansowych rodziny na rozpoczęcie roku szkolnego i to chcemy utrzymać, są to też środki, które pomagają przezwyciężyć kryzys – argumentował Stanisław Szwed.

Odnosząc się do najnowszych badań o wykorzystaniu przez rodziców pieniędzy z 500+, zauważył, że mogły w ostatnim czasie zmienić się potrzeby i np. rodzice mniej wydają np. na dodatkową edukację dzieci, która została zawieszona, a  więcej na zakupy rzeczy do domu.

- Sytuacja epidemiczna wymusiła pewne zmiany (…) ale wszyscy liczymy, że odmrażając gospodarkę, szkoły, przedszkola, dodatkowe zajęcia wrócimy do normalności sprzed epidemii – mówił wiceminister Stanisław Szwed.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza finansowa. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z państwowej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 12:59
Z tarczy finansowej skorzystało już ponad 70 tysięcy firm. By mieć prawo do rządowej pomocy, przedsiębiorcy muszą mieć spadek przychodów o co najmniej 25 procent. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto najlepiej poradził sobie z pracą zdalną? Jest nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 08:25
W wyniku epidemii koronawirusa wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do pracy zdalnej lub do przeniesienia działalności do sieci. Aż 62 procent małych firm z powodzeniem odnalazło się w nowej rzeczywistości - wynika z badania "KoronaBilansu MŚP", zleconego przez Krajowy Rejestr Długów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski Kongres Gospodarczy. Wojciech Kuśpik: polscy przedsiębiorcy sobie poradzą

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 10:08
Organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego online uważa, że polscy przedsiębiorcy przetrwają obecną, trudną sytuację gospodarczą. W środę zakończył się trzydniowy Kongres zorganizowany w internecie.
rozwiń zwiń