X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Eksperci: od współpracy prezydenta z rządem zależy kształt gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 15:00
- Wybory prezydenckie to raczej sprawy ustrojowe, światopoglądowe, bo tych spraw prezydent jest strażnikiem. Ale od tego w jaki sposób prezydent współpracuje z rządem i parlamentem, zależy kształt wielu obszarów gospodarczych – mówił-w audycji "Rządy Pieniądza" Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.  
Prezydent i premier na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej.
Prezydent i premier na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej.Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Odnosząc się już wprost do decyzji wyborczych, np. emerytów, którzy w niemal 70 proc. zagłosowali na Andrzeja Dudę, eksperci też bardziej stawiali na światopogląd niż np. na kwestie finansowe takie jak 13 czy 14 emerytury.

- Podziały elektoratu są bardziej skomplikowane niż np. ich wiek, ale on też może odgrywa pewną rolę. Emeryci są np. częściej konserwatywni, a to raczej obraz świata, którą reprezentuje Andrzej Duda więc ich wybór jest notarialny – mówił Piotr Soroczyński.

Mówiąc o stricte gospodarczych zauważył, że istotne są nie tylko same pomysły, ale także możliwość ich realizacji.

shutterstock_pieniądze 1200.jpg
Niemal 2 tys. firm otrzymało dofinansowanie do kapitału obrotowego. Wciąż można składać wnioski

- W szczęśliwszej sytuacji jest tu prezydent Andrzej Duda bo ugrupowanie, które go popiera ma decydujący głos w sprawach gospodarczych i znacznie chętniej będzie przysłuchiwało się pomysłom gospodarczym prezydenta. W przypadku kontrkandydata byłoby to trudne (…). Prezydent Duda może po prostu powiedzieć: mogę zaproponować pewne rozwiązania i jestem zdolny do tego, żeby spowodować ich realizację – argumentował Piotr Soroczyński.

Gospodarka zadecyduje o II turze wyborów ?

W opinii Rafał Sadocha eksperta z mBANK-u, druga tura wyborów będzie ciekawsza niż obecna i sprawy gospodarcze mogą w większym stopniu wpłynąć na decyzje osób niezdecydowanych lub tych, którzy oddali głos na innych kandydatów 28 czerwca 2020 roku.

- Preferencje przedsiębiorców są od dłuższego czasu znane i nie jest niespodzianką, że głosowali na Rafała Trzaskowskiego (…). Tarcze antykryzysowe nie miały wpływu na ten wynik, bo zapewniają funkcjonowanie w krótkim terminie, a istnieje ogromna niepewność co do tego jak będzie się rozwijała pandemia koronawirusa.

O ile tarcza zapewniła przetrwanie, działanie, możliwość zachowania zatrudnienia, o tyle nie była w stanie zmienić preferencji większości przedsiębiorców. Takie incydentalne działania, jakie miały miejsce w czasie kryzysu nie zmienią nastawienia – mówił Rafał Sadoch.

Według niego kluczem jest przewidywalność. Zmiana nastawienia nie mogła nastąpić na podstawie działań z ostatnich 3 miesięcy ale z całych 5 ostatnich lat. Zdaniem Rafała Sadocha przedsiębiorcy ostateczne obawiają się jednak, że to oni poniosą ciężar działań prospołecznych i antykryzysowych rządu.

firma1200.jpg
Przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają kondycję i perspektywy swoich firm

Zatrudnienie ważniejsze od budżetu i inflacji ?

- Nikt w tym momencie nie powinien zastanawiać się nad inflacją, nad tym jaki będziemy mieli deficyt, bo najważniejsze jest żeby przejść ten okres przy jak największym zatrudnieniu, ale przedsiębiorcy mogą obawiać się, że nawet po pandemii będą ponosili największy ciężar wydatków, które zostały przez rząd poniesione – wyjaśniał Rafał Sadoch.

Piotr Soroczyński potwierdził znaczenie działań antykryzysowych, ale zaznaczył, że jest faktem, iż mieliśmy w ostatnich miesiącach bardzo dużo rozwiązań "zmieniających zasady gry w poszczególnych branżach i to była część tej niepewności".

***

Program prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jego wysłuchania.


Posłuchaj
21:17 Rafał Sadocha i Piotr Soroczyński "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska/PR24) Rafał Sadocha i Piotr Soroczyński "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska/PR24)

 

PR24/PR24.pl/Anna Grabowska/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza dla samorządów. W puli 6 mld zł na inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 15:29
Wartość Funduszu Inwestycji Samorządowych, czyli tarczy inwestycyjnej dla samorządów, która pozwoli im zrekompensować ubytki wpływów z podatków powstałe w wyniku epidemii koronowirusa to 6 miliardów złotych - poinformowała na konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już 30 tysięcy wniosków o dodatek solidarnościowy od osób, które straciły pracę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 19:42
Do dzisiaj złożono 30 tysięcy wniosków o dodatek solidarnościowy przysługujący osobom, które straciły pracę z powodu pandemii koronawirusa - poinformowała Informacyjną Agencję Radiową minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można już korzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Sprawdź, na jakich zasadach

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 09:40
Ustawowe wakacje kredytowe, wprowadzone przez tarczę 4.0, dają możliwość odroczenia swoich płatności o trzy miesiące, i to bez żadnych dodatkowych opłat i odsetek. Aby z nich skorzystać, trzeba jednak spełnić kilka warunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: masowe zwolnienia nam nie grożą, ale będą zmiany popytu na pracę w różnych branżach

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 13:53
Dane o bezrobociu za maj pokazują, że mimo iż mamy do czynienia z największym od dziesiątek lat ograniczeniem aktywności gospodarczej spowodowanym pandemią, to jednak w Polsce nie obserwujemy lawinowego wzrostu ilości osób bezrobotnych - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" Marta Petka-Zagajewska z banku PKO BP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Funduszowy Pakiet Antywirusowy. Zobacz, na co można otrzymać dofinansowanie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 14:54
O efektach Funduszowego Pakietu Antywirusowego minister funduszy europejskich i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak rozmawiała z przedsiębiorcami i samorządowcami w Rymanowie.
rozwiń zwiń