Eksperci: kryzys to szansa na przenoszenie inwestycji do Polski, także z Chin

2020-06-26, 14:00

Eksperci: kryzys to szansa na przenoszenie inwestycji do Polski, także z Chin
Występowanie koniunktury w gospodarce to rzecz normalna, jednak ważna jest przewidywalność, także co do działań rządu, NBP czy RPP.Foto: pixabay

Kryzys pandemiczny uświadamia wszystkim, na ile długie łańcuchy dostaw są kosztowne. Dlatego wiele państw, w tym Stany Zjednoczone, z pewnością będzie zmieniało kierunki swojej polityki gospodarczej i swoje przedsięwzięcia lokowało bliżej. Polska może na tym skorzystać – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 

Zdaniem Adama Rucińskiego z firmy BTFG możemy liczyć na nowe inwestycje amerykańskie, ale trzeba pamiętać, że prezydent Trump zawsze mówił i mówi: "America first".

 - W sytuacjach kryzysowych często okazuje się, że to, co miało być tanie, wcale tanie nie jest (…). Jeśli np. w Stanach Zjednoczonych okazało się, że 95 proc. antybiotyków było sprowadzane z Chin, to jasne jest, że Stany zaczynają się zastanawiać, jak inaczej swoje zamówienia i inwestycje lokować – analizowała prof. Elżbieta Mączyńska.

Odnosząc się do tego, czy jest to szansa dla Polski, stwierdziła, że wynika to z prostego rachunku ekonomicznego. 

Powiązany Artykuł

KONTENEROWIEC_1.jpg
Polski eksport do Stanów to już prawie 7 mld dolarów. Maleje deficyt handlowy

- Wielu ekonomistów już wcześniej podkreślało, że w Polsce robi się miejsce dla różnych inwestycji wynikających z nowego podejścia do kształtowania łańcuchów dostaw (…). I nie chodzi tu już tyle o odległość, co przede wszystkim o koncentrację, którą trzeba podzielić. Jeżeli cokolwiek pochodzi z jego kraju, to oznacza to ryzyko i koszty zewnętrzne w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii, rozgrywek politycznych itd. – zaznaczyła prof. Elżbieta Mączyńska.

Posłuchaj

Elżbieta Mączyńska i Adam Ruciński gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" PR24 14:38
+
Dodaj do playlisty

 

Narodowy egoizm USA? 

Adam Ruciński stwierdził, że nie jest w tym wypadku optymistą.

- Prezydent Trump powtarza przede wszystkim "America first"
i nic się tu nie zmieniło. Nawet atakował swoich rodzimych przedsiębiorców, że zakładają swoje przedsiębiorstwa nie w Stanach Zjednoczonych, ale za granicą, która rozumiana była szeroko (…). Druga rzecz to to, że o przenosinach inwestycji nie decyduje prezydent, tylko zarządy poszczególnych spółek w USA (…). Doceniając budowanie relacji polsko-amerykańskich przez prezydentów trzeba jednak powiedzieć wprost, ile te osoby mogą. Brutalnie na to patrzę – wyjaśniał Adam Ruciński.

Koniec wyborczego maratonu 

Goście Rządów Pieniądza analizowali również to, na ile wyborcy w kończącej się kampanii prezydenckiej, przynajmniej przed pierwszą turą, biorą pod uwagę kwestie gospodarcze i społeczne.

- Najbardziej nasycony problematyką gospodarczą jest program prezydenta Andrzeja Dudy. Natomiast z żalem muszą stwierdzić, że wątpię, czy ludzie na programy zwracają uwagę (…). Bardzo wiele osób zwraca uwagę na uśmiech, szczerość, czy kandydat jest przystojny itd. I to nawet gdy jeden z kandydatów nie zaprezentował żadnego programu. Byłam zszokowana, że nie ma mowy o konkretach, o problemach gospodarczych – mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

Powiązany Artykuł

dolary1200.jpg
70 projektów inwestycyjnych z USA ze wsparciem PAIH

Dostrzegła również to, że w zasadzie wszyscy kandydaci wskazują dziś na kwestie społeczne, nie chcą odbierać świadczeń, np. 500+, a jeszcze całkiem niedawno patrzono tylko na statystyczny wzrost gospodarczy bez dbałości o sprawy społeczne i ekologiczne.

- Zawsze w niepewnych czasach wolimy ludzi, których znamy. Wtedy czujemy się bezpieczniej. Ale coraz więcej wyborców zdaje sobie sprawę, że prezydent z gospodarczego punktu widzenia aż tak dużo nie może. W Polsce to rząd decyduje o wydawaniu pieniędzy, które są w budżecie, choć lepiej gdy prezydent sprzyja tym działaniom – dowodził Adam Ruciński.


Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


PR24/PR24/Anna Grabowska/sw 


Polecane

Wróć do strony głównej