X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci o wyborach. Na jaką politykę gospodarczą postawią w niedzielę Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 11:00
Na pytanie, co - jeśli chodzi o sprawy społeczne, gospodarcze - wybiorą w niedzielę Polacy, odpowiedź dziś nie jest jasna, bo walka w kampanii prezydenckiej jest wyrównana. Jest faktem że od 2015 r. dokonuje się w Polsce zmiana akcentów - z osiągania rezultatów czysto ekonomicznych, zostały one przesunięte na jakość życia ludzi. I to ta zmiana przez prezydenta Andrzeja Dudę jest zapowiadana jako działanie długofalowe – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Grzegorz Jakubowski / KPRP / prezydent.pl

Prof. Elżbieta Mączyńska nawiązała do hasła byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona: "ekonomia – głupcze!". Stwierdziła, że dziś w Polsce można by powiedzieć: "społeczeństwo – głupcze!" bo to jest kierunek przyjęty przez obecny rząd.

- To jest kierunek, na który wskazuje się na świecie. Jeżeli spojrzymy na analizy dotyczące następstw pandemii, to właściwie wszystkie analizy wskazują na konieczność zmiany akcentu na rzecz większej dbałości o jakość życia ludzi. To, co cechuje program prezydenta Dudy to większa dbałość o dłuższą perspektywę w tej kwestii – mówiła prof. Mączyńska.

Zauważyła również, że gospodarcza formalnie jest domeną rządu, ale nie znaczy to, że prezydent nie ma na nią wpływu, chociażby zatwierdzając decyzje rządu czy Parlamentu.


zabawa gra rodzice syn 1200.jpg
Wsparcie rodziny, ochrona małżeństwa, dzieci i emerytów. Zobacz, co zakłada Karta Rodziny

Żaden z kandydat nie chce podnosić podatków  

Zdaniem ekonomisty Marka Zubera prezydent mógłby mieć siłę sprawczą, gdyby, tak jak zapowiada Rafał Trzaskowski, zdecydował, że nie będzie podnoszenia żadnych podatków. Tyle że tu obecny prezydent, ale i rząd o żadnych podwyżkach nie mówi. Ekspert zaznaczył jednak, że w kampanii wyborczej słyszymy w zasadzie tylko o PIT CIT i VAT, a rozmaitych obciążeń, opłat jest znacznie więcej.

- Jest teraz istotna zmiana w polityce gospodarczej PiS w stosunku do chociażby czasów Zyty Gilowskiej (…). Np. żeby państwa  w gospodarce było więcej i to nie tylko takiego, które  nadzoruje, ale też realnie uczestniczy w procesach gospodarczych, jest właścicielem. I ta droga mi się nie podoba – oceniał Marek Zuber.

Zgodził się jednak, że znaczenie państwa  w gospodarce rośnie w kryzysie, z jakim mamy obecnie do czynienia, ale podkreślił, że nie powinna być to trwała tendencja.

Programy socjalne nie poprawiają sytuacji finansów publicznych

- Element socjalny w ramach wzrostu gospodarki musi się pojawiać, ale pamiętajmy, że programy społeczne ostatnich lat rozwijały się ze wzrostem długu – mówił Marek Zuber.

Jego zdaniem za kilka miesięcy, gdy wyjdziemy z największego kryzysu, trzeba będzie się z tym problemem zmierzyć i będzie to miało bezpośredni wpływ na obywateli.

- Międzynarodowy Fundusz Walutowy przestrzega przed ryzykiem światowego zadłużenia. Jednocześnie jednak stwierdza, że kryzys pandemiczny będzie wpływał na narastanie nierówności społecznych. Jeżeli tak, to nie będzie można zrezygnować z silnych akcentów na politykę społeczną. A w tym kontekście ważne są też inwestycje publiczne, które występują w programie Andrzeja Dudy – argumentowała prof. Elżbieta Mączyńska.


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj
21:54 Elżbieta Mączyńska i Marek Zuber gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Elżbieta Mączyńska i Marek Zuber gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 


PR24/Anna Grabowska/sw 


Czytaj także

Prezydent: Karta Rodziny to wsparcie finansowe, a także gwarancja wprowadzonych programów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 10:00
Gwarancja świadczeń prorodzinnych i wsparcia finansowego rodziny - to zobowiązania, które przedstawił w środę Andrzej Duda. Prezydent podkreślał podczas wystąpienia, że zobowiązuje się "chronić rodzinę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większe uprawnienia rodziców i wpływ na edukację dzieci. Prezydent składa projekt zmiany prawa oświatowego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 11:33
- Składam projekt zmiany prawa oświatowego; działalność każdej organizacji i stowarzyszenia na terenie szkoły wymaga nie tylko zgody dyrekcji, ale i rodziców - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z rodzinami w Pałacu Prezydenckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: na pierwszym miejscu będą dla mnie polskie sprawy i polska rodzina

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 15:10
- Znacie mnie dobrze: jestem stabilny i w poglądach, i w miłości, dlatego nadal na pierwszym miejscu będą dla mnie polskie sprawy, przede wszystkim polska rodzina, to by żyła na odpowiednim poziomie i by była pod szczególną opieką państwa - powiedział w sobotę we Wrocławiu prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bieda dzieci została zredukowana o 90 proc." Prezydent o sukcesach polityki prorodzinnej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 14:41
- Dopiero od pięciu lat rodzina rzeczywiście znajduje się w centrum zainteresowania i pod szczególną opieką ze strony polskich władz, dzięki polityce ukierunkowanej na człowieka i na polską tradycyjną rodzinę wielopokoleniową - przekonywał w Suwałkach prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wybór między Polską rozwijającą się a podróbką Polski". Piotr Gliński o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 08:00
- Wściekła i zażarta walka o odzyskanie pozycji pseudoelit wynika z tego, że kilka lat temu do władzy doszło PiS i naruszyło stary układ - mówił w Polskim Radiu 24 wicepremier, Piotr Gliński.
rozwiń zwiń