Eksperci: W Planie dla Pracy i Rozwoju ważna jest nie tylko pomoc finansowa, ale także ułatwienia

2020-12-01, 14:50

Eksperci: W Planie dla Pracy i Rozwoju ważna jest nie tylko pomoc finansowa, ale także ułatwienia
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Plan działań na czas wychodzenia z epidemii koronawirusa jest niezbędny, a najważniejsze, że został przedstawiony odpowiednio wcześnie i będzie przedmiotem konsultacji. Na jego realizację potrzebne będą także środki europejskie, ale są też elementy wymagające jedynie szybkich działań legislacyjnych związanych ze zmniejszeniem obciążeń administracyjnych dla firm - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" eksperci: prof. Dariusz Tworzydło (UW) oraz Arkadiusz Pączka (Federacja Przedsiębiorców Polskich).

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin przedstawił wczoraj projekt Planu dla Pracy i Rozwoju. Składa się on z 3 filarów: bezpośredniej pomocy świadczonej przedsiębiorcom, "nowego kierunku" oraz rynku pracy.

- Najistotniejsza dla przedsiębiorców jest pomoc tu i teraz - z Tarczy Finansowej PFR, branżowej i innych tarcz antykryzysowych (…). Kolejny kluczowy element to tzw. Tarcza Prawna. Często jako przedsiębiorcy podkreślamy takie kwestie jak: niepodnoszenie podatków, niewprowadzenie nowych regulacji w czasie pandemii. Liczymy więc, że mimo wszystkich obecnych trudności znajdzie się czas i miejsce na deregulację gospodarki. Usuwanie barier administracyjno-prawnych, to impuls dla rozwoju, także już po pandemii COVID-19 – mówił Arkadiusz Pączka.

Potrzebne są zmiany prawne 

Arkadiusz Pączka zaznaczył, że istotne są zarysowane w Planie elementy związane z przebranżawianiem się firm, poszerzaniem przez nie obszarów współpracy, unowocześnianiem. Jeśli chodzi o akty prawne, które powinny się zmienić, dotyczyłyby obszarów związanych z pracą zdalną, z cyfryzacją życia gospodarczego, np. prawa zamówień publicznych czy pracy administracji. 

Zdaniem prof. Dariusza Tworzydło zmiany dotyczące ułatwiania prac przedsiębiorcom powinny być zrealizowane jak najszybciej, bo rozmawia się o nich już od lat. Dlatego może pandemia okaże się takim impulsem, żeby problem barier administracyjnych przynajmniej znacznie ograniczyć.

- Mówiąc o nowym Planie, kluczowe jest nie tylko wsparcie firm, które już zostało zrealizowane, począwszy od wiosny tego roku, ale także pomoc dla tych, które będą zmuszone do transformacji. Są przecież takie branże, w których spadki obrotów wyniosły 80-90 proc., a może nawet więcej. Trzeba też pamiętać o wspieraniu eksportu – powiedział prof. Tworzydło.

 Ulga na robotyzację - krok w dobrą stronę? 

Odnosząc się do proponowanych ulg podatkowych, np. na robotyzację, gość "Rządów Pieniądza" stwierdził, że może się okazać, iż konieczne będzie dostosowanie ich do możliwości małych firm, które są trzonem naszej gospodarki.

- Jest bardzo wiele podmiotów, które z takiej ulgi nie będą w stanie skorzystać, bo robotyzacja jest dla nich terminem zbyt odległym, a tym bardziej wdrożenie zapisów prawnych z nią związanych – mówił prof. Tworzydło.

Arkadiusz Pączka przypomniał o zapowiedzianych przez resort rozwoju, pracy i technologii bonach na innowacje, które być może okażą się pomocne właśnie dla mniejszych firm. Miałyby być realizowane poprzez PARP, a to, jak zaznaczył, wiąże się z koniecznością pozyskania funduszy unijnych.


Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

Arkadiusz Pączka i Dariusz Tworzydło gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) 22:31
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Anna Grabowska/sw 

 

Polecane

Wróć do strony głównej