X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: Nie ma już przestrzeni na dalsze obniżanie stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 11:33
Wprawdzie w kryzysie wywołanym pandemią niskie stopy procentowe wspierają eksport czy kredytobiorców, ale mogą też popychać ludzi w ryzykowne inwestycje, przez co stracą nawet swoje niewielkie oszczędności – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" eksperci: Mariusz Adamiak z banku PKO BP i dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Jak podkreślali, obywatele i przedsiębiorcy na lokatach i depozytach bankowych w zasadzie nie zarabiają już nic, a biorąc pod uwagę inflację, po prostu na nich tracą.


kredyt1200.jpg
RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Kredyty nie zdrożeją

Lokaty właściwie nieopłacalne, lepiej szukać innych form oszczędzania

- Główna stopa procentowa NBP wynosi 0,1 proc. czyli jest praktycznie zerowa. Z punktu widzenia banków, które ściągają oszczędności od ludzi, stopa ta jest de facto jeszcze niższa, bo płacą one podatek bankowy w wysokości 0,4 proc. wartości tych środków - mówił Mariusz Adamiak.


Posłuchaj
23:07 rządy 14.mp3 Wprawdzie w kryzysie wywołanym pandemią niskie stopy procentowe wspierają eksport czy kredytobiorców, ale mogą też popychać ludzi w ryzykowne inwestycje, przez co stracą nawet swoje niewielkie oszczędności – mówili w audycji Rządy pieniądza eksperci: Mariusz Adamiak z banku PKO BP i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha./(Anna Grabowska, PR24)

 

I dodawał, że konsekwencją tego jest to, że pod koniec minionego roku banki wręcz odmawiały przyjmowania oszczędności firmom.

Konsekwencją zaś, którą wszyscy widzimy na co dzień, jest to, że oprocentowania w bankach nie mamy praktycznie w ogóle. Biorąc pod uwagę to, że inflacja waha się w granicach 2-3 proc., to realnie stopy procentowe są ujemne.

- W efekcie ludzie często dosyć desperacko szukają innych form oszczędzania, czasami dają się też naciągać różnego rodzaju hochsztaplerom obiecującym wyższą stopę zwrotu. To jest minus tej sytuacji – mówił Mariusz Adamiak.


Pieniądze para oszczędzanie 1200.jpg
Lokaty bankowe są nieopłacalne. Gdzie Polacy lokują swoje oszczędności?

Na niskich stopach korzysta budżet państwa - maleją koszty długu - oraz eksporterzy

Wyjaśniał również zalety niskich stóp procentowych. Podkreślał, że w takiej sytuacji koszty obsługi zadłużenia przez budżet państwa są niskie, a ma to znaczenie w pandemii, ponieważ budżet musiał się zadłużyć, aby wspomagać firmy.

- Niskie stopy procentowe zniechęcają też inwestorów zagranicznych do utrzymywania swoich gorących pieniędzy w aktywach złotowych. To powoduje, że złoty jako mniej atrakcyjna waluta jest słaby, co z kolei sprzyja eksportowi. W obecnej, pandemicznej sytuacji gospodarczej, kiedy usługi stosunkowo słabo dają sobie radę, sektory produkcyjne w znacznym stopniu wyeksponowane na wymianę międzynarodową są wspomagane przez słabszą walutę – wyjaśniał Mariusz Adamiak.

Raczej nie ma przestrzeni do dalszych obniżek stóp

Zaznaczył przy tym, że nie ma już jednak, w jego opinii, przestrzeni na ewentualne dalsze obniżanie stóp procentowych. Jest raczej przestrzeń na ich podwyższanie.

W opinii Andrzeja Sadowskiego "mamy sytuację, w której obywatele mogą przestać wierzyć we własną walutę narodową, do której byli przekonywani przez ostatnie dwie dekady".

Słaba waluta tylko pozornie dobra, zniechęca inwestorów zagranicznych

- Polacy nie trzymali swoich oszczędności w walutach obcych, a teraz do tego powracają. Więcej można na tym zarobić. Ta sytuacja jest tylko pozornie dobra dla eksporterów, bo ciągle jesteśmy krajem, który ciągle bardzo potrzebuje dóbr inwestycyjnych. Jesteśmy wciąż krajem próbującym dogonić bardziej rozwinięte państwa Unii Europejskiej. Stąd per saldo osłabianie własnej waluty będzie raczej pogarszało nasze warunki rozwoju gospodarczego. To, że poprawione zostaną statystyki eksportu, nie znaczy, że cały bilans będzie dla polskiego rządu i gospodarki korzystne – dowodził Andrzej Sadowski

Zauważył, że zachęcanie Polaków do nadmiernej konsumpcji może negatywnie odbić się na ich przyszłości, ponieważ nie będą zabezpieczać jej finansowo.

Mariusz Adamiak zaznaczył, że faktem jest, iż mamy skłonność do konsumowania wszystkiego, a dodatkowo do wspierania się kredytem, który przy niskich stopach procentowych jest tani.

- Niskie stopy ułatwiają obsługę tych zobowiązań. W przeciwnym wypadku mogłyby być z tym trudności – stwierdził gość "Rządów Pieniądza".

PR24/Anna Grabowska/jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy stawiają na złoto – zainwestowali w nie dwa razy więcej niż przed pandemią

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:41
Prognozy się potwierdziły, w niepewnym pandemicznym 2020 Polacy kupili niemal dwa razy tyle złota inwestycyjnego co rok wcześniej. To nie koniec boomu - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lokaty bankowe są nieopłacalne. Gdzie Polacy lokują swoje oszczędności?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 10:36
Dziś Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje, czy złoty utrzyma się na obecnej pozycji, czy zostanie jeszcze bardziej osłabiony. Niemal zerowe już stopy procentowe spowodowały, że Polacy szukają nowych form oszczędzania, bo lokaty w bankach są nieopłacalne – mówi Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Kredyty nie zdrożeją

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 15:04
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP może interweniować na rynku walutowym, zapowiada RPP

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 17:14
W celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym - czytamy w komunikacie po środowym posiedzeniu Rady Polityk Pieniężnej (RPP).
rozwiń zwiń