X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Lokaty bankowe są nieopłacalne. Gdzie Polacy lokują swoje oszczędności?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 10:36
Dziś Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje, czy złoty utrzyma się na obecnej pozycji, czy zostanie jeszcze bardziej osłabiony. Niemal zerowe już stopy procentowe spowodowały, że Polacy szukają nowych form oszczędzania, bo lokaty w bankach są nieopłacalne – mówi Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

- Tych opcji nie ma dużo z uwagi na to, że pandemia ogranicza wszelkie formy inwestowania, natomiast dla tych, którzy szukają bezpiecznych inwestycji, alternatywą stały się obligacje skarbowe. Tutaj nadal ten zysk do osiągnięcia jest wyższy od tego, co można dostać na lokacie bankowej, a bezpieczeństwo jest uspokajającym czynnikiem dla inwestorów - mówi ekspert.

Część, ta optymistycznie nastawiona, która wierzy, że pandemia wkrótce się skończy, bo mamy szczepionkę i gospodarka odbije, inwestuje w akcje.

Posłuchaj
02:25 PR1_AAC 2021_01_13-06-33-21.mp3 Lokaty bankowe są nieopłacalne. Gdzie Polacy lokują swoje oszczędności? (Aleksandra Tycner/PR1)

 

- Inwestowanie na GPW stało się odpowiedzią na potrzeby inwestycyjne. Widać to po wzroście wielkości rachunków maklerskich. Poza tym, lokaty w złoto, srebro czy kryptowaluty pobudzają wyobraźnię inwestorów, ale musimy pamiętać, że każdy instrument, który może dać kilkadziesiąt procent zysku, może też przynieść kilkadziesiąt procent straty. Nie jest to na pewno rozwiązanie dla tych, którzy szukają form bezpiecznego inwestowania - wskazuje Konrad Białas.

pieniądze portfel 1200.jpg
KRD: wzrosły długi firm i konsumentów, ubyło dłużników

Nieruchomości zawsze są dobrą inwestycją

Osoby z grubszym portfelem kupują grunty poza miastem – mówi Tomasz Porowski z firmy Pantera Invest. Jak dodaje, większym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć także nieruchomości luksusowe - apartamenty w centrach miast czy odrestaurowane kamienice. To z reguły inwestycje wymagające większych nakładów pieniężnych, ale przynoszące też duże zyski - podkreśla Tomasz Porowski.

Zauważalny jest także wzrost zakupów towarów luksusowych.

Polacy kupują też dzieła sztuki, obrazy, ale to są inwestycje długoterminowe i warto je dobrze konsultować.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

Czytaj także

Koronawirus uczy oszczędzania, szczególnie młodych. Mają mniej długów niż starsi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 11:43
Jedynie osoby w wieku 18-24 lat zmniejszyły w czasie pandemii zaległości z tytułu nieopłaconych rachunków, kredytów i pożyczek - wynika z danych BIG InfoMonitor. Ich długi zmniejszyły się do ok. 1, 2 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy oszczędzają. Zobacz, ile procent deklaruje, że ma odłożone pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 13:23
Z najnowszej, siódmej edycji badania Corona Mood przeprowadzonego przez GfK w listopadzie tego roku wynika, że 78 proc. Polaków deklaruje posiadanie oszczędności. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy stawiają na złoto – zainwestowali w nie dwa razy więcej niż przed pandemią

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:41
Prognozy się potwierdziły, w niepewnym pandemicznym 2020 Polacy kupili niemal dwa razy tyle złota inwestycyjnego co rok wcześniej. To nie koniec boomu - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń