X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: to nasze zachowania decydują o poziomie zamykania gospodarki i sytuacji na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 10:45
Nie powinniśmy, decydując o zamykaniu gospodarki, sztywno trzymać się liczby dziennych przypadków zachorowań. Rząd nie ma już pola manewru, poza zamknięciem salonów fryzjerskich i kosmetycznych, targowisk, granic czy zakazem przemieszczania się. Najwięcej teraz zależy od ludzi - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW oraz Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Restauracje mogą cały czas serwować dania wyłącznie na wynos
Restauracje mogą cały czas serwować dania wyłącznie na wynosFoto: Elzbieta Krzysztof/ Shutterstock

Według opinii epidemiologa prof. Andrzeja Horbana, jeśli w tym tygodniu liczba dziennych zachorowań na COVID-19 zbliży się do 30 tys., to całkowity lockdown kraju od weekendu jest możliwy.

- Przy decydowaniu o zamykaniu gospodarki powinna być raczej brana relacja liczby pozytywnych testów do ogólnej liczby zrealizowanych (…). Dużo lepszy byłby także wskaźnik hospitalizacji i zgonów – mówił Andrzej Kubisiak.

Zaznaczył, że na pewnym etapie restrykcje nie powodują już daleko idących zmian zachowań społecznych. Dziś więc mobilność nie jest tak niska jak wiosną czy jesienią 2020 roku. 

- Nie jestem zwolennikiem zamykania wszystkiego, bo jednak kluczowa jest odpowiedzialność, samoregulacja. Gdy to nie nastąpi, możliwe jest zamknięcie absolutnie wszystkiego – oceniał Andrzej Kubisiak.

Restrykcje nie pod dyktando statystyk?

W opinii dr. Waldemara Kozła do parametrów zdrowotnych należy podchodzić elastycznie, decydując o restrykcjach. Najważniejsze jest bowiem ich przestrzeganie i konsekwentne karanie, gdy ktoś narusza przepisy. Odnosząc się do kwestii dalszego wsparcia dla zamykanych firm, ekspert stwierdził, że powinno ono mieć miejsce.

- Pomoc powinna być utrzymana przez najbliższy czas, choćby w związku z potrzebą utrzymania zatrudnienia i łańcuchów dostaw. Dopiero na rozruchu są np. inwestycje budowlane. Warto, żeby np. państwo zgłaszało popyt na niektóre usługi, np. gastronomiczne – analizował dr Kozioł. 

W ten sposób nawiązał do propozycji, o której dzień wcześniej w "Rządach Pieniądza" mówił przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Marek Kowalski, dotyczącej finansowania przez państwo bonu żywnościowego, który mógłby by bonusem także dla zdalnych pracowników.

- Podobne możliwości byłyby w pomocy społecznej, gdyby państwo dało impuls do utrzymania w sposób bardziej rynkowy zdolności przedsiębiorców do funkcjonowania, głównie tych mniejszych – powiedział dr Kozioł.

Według niego szansą dla niektórych firm mogłoby też być otwieranie ich dla zaszczepionych, choć tu jest ciągle zbyt mało grup zwykle korzystających z usług, np. restauracji, fitness czy hoteli.

Rynek pracy pozornie stabilny?

Goście "Rządów Pieniądza" analizowali również sytuację na rynku pracy.

Zdaniem Andrzeja Kubisiaka obecna sytuacja, gdy bezrobocie waha się na poziomie ok. 6,5 proc., nie jest zła i zbliżony poziom powinien być na koniec roku.

- W pierwszym kwartale tego roku sytuacja będzie najtrudniejsza, ale nie widać jakiegoś gwałtownego wzrostu bezrobocia spowodowanego warunkami pandemicznymi (…). Dezaktywizacja zawodowa następuje tylko w grupie najmłodszych pracowników. Jednak jak się wejdzie w strukturę bezrobocia, to sytuacja wygląda gorzej. Spada zatrudnienie najemne, a bardzo mocno rośnie samozatrudnienie lub mała działalność gospodarcza. A trzeba wyraźnie powiedzieć, że czas recesji to nie jest czas na budowanie przedsiębiorczości, więc zapewne wiele z tych osób jest wypychanych na samozatrudnienie. Drugi niepokojący element to wzrost zatrudnienia w sektorze rolniczym, co oznacza, że osoby z dużych miast wracają na wieś i tam próbują się w jakikolwiek sposób utrzymać – wyjaśniał Andrzej Kubisiak.

Zdaniem dr. Kozła lekarstwem na trudności na rynku pracy będą oczywiście szczepienia i otwieranie gospodarki, ale także elastyczne formy zatrudnienia. Za oczywiste uznał optymalizowanie kosztów przez przedsiębiorców w czasie kryzysu i to, że pozycja pracowników cały czas słabnie.

 

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:51 Andrzej Kubisiak i Waldemar Kozioł gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Andrzej Kubisiak i Waldemar Kozioł gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 

Czytaj także

Co trzecia firma ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą. Tak wynika z badania dla BIG InfoMonitor

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 13:50
35 proc. małych i średnich firm ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą, a niecałe 15 proc. jako złą - wynika z badania dla BIG InfoMonitor. Największa niepewność co do najbliższej przyszłości panuje wśród mikrofirm, czyli firm zatrudniających do dziewięciu osób.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie wsparcie dla polskich firm o wartości 1,1 mld euro. KE zatwierdziła program

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 15:18
Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 1,1 mld euro (ok. 5 mld złotych) mający na celu wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem w związku z pandemią koronawirusa. Program został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa - poinformowała KE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 14:44
- Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej dynamicznych i prężnych w Europie, a może i na świecie - mówi w najnowszym numerze tygodnika "Sieci" prezes NBP Adam Glapiński. - Polska jest bardzo mało zadłużona, wewnętrznie i zewnętrznie - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: gdy niezbędny jest kolejny lockdown, trzeba szukać wszelkich sposobów na ratowanie sektora usług

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 11:11
Kolejny lockdown w całym kraju oznacza ogromne koszty dla firm. I choć naszą gospodarkę ratują dobre wyniki przemysłu, to problemy sektora usług za chwilę będą bardzo widoczne, także jeśli chodzi o miejsca pracy. Warto więc szukać wszelkich sposobów na ich wsparcie, np. przez bony żywieniowe lub otwieranie hoteli dla zaszczepionych – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Bujak: polska gospodarka odbije w drugiej połowie roku

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 17:30
- W tym roku wzrost PKB zbliży się do poziomu 4 procent, sięgałby nawet 5 procent, gdyby nie trzecia fala pandemii - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dłuższe obostrzenia oznaczają kontynuację tarczy branżowej. Polska ma mocne fundamenty makroekonomiczne

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 16:15
Jeżeli obostrzenia w związku z sytuacją epidemiczną będą dalej przedłużane, tarcza branżowa będzie również przedłużana – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał również, że Polska otrzymała pozytywną ocenę wiarygodności i wypłacalności agencji Fitch pomimo koronakryzysu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dłuższy termin na realizację vouchera turystycznego. Rząd zapowiada zmianę przepisów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 16:50
Przedłużenie do dwóch lat realizacji vouchera turystycznego, przesunięcie do końca grudnia br. terminu zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów czy wsparcie szkolnych sklepików to część rozwiązań, jakie ma przyjąć rząd w I kw. br. - wynika z projektu, który trafił do wykazu prac RM.
rozwiń zwiń