X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: na niskie bezrobocie wpływają: tarcze, dywersyfikacja gospodarki i zdolności dostosowawcze przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 10:00
Najniższe w Europie bezrobocie w Polsce to efekt tarcz antykryzysowych, ale ogromne znaczenie ma tu również dywersyfikacja naszej gospodarki, na co jeszcze niedawno wielu narzekało i umiejętność przedsiębiorców dostosowania się do nowej sytuacji. Dziś patrząc statystycznie bezrobocie nie rośnie, rosną natomiast wynagrodzenia – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Przemysław Ruchlicki z KIG oraz Adam Ruciński z firmy BTFG.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Sergey Nivens/ Shutterstock.com

Według danych Eurostat Polska pozostaje na czele państw europejskich z najniższym bezrobociem. Wynosi ono 3,1 proc. Za nami plasują się Czechy, a najwyższe bezrobocie notuje Hiszpania – ponad 16 proc. Średnie bezrobocie w UE to 7,5 proc.

- Bardzo niskie bezrobocie w Polsce to sygnał pozytywny. Wynika to z wielu czynników. Tarcze często ekonomicznie zmuszały do utrzymywania miejsc pracy (…). Istotna jest też struktura polskiej gospodarki, której rozwój nie opiera się przecie na bardzo potrzebnych tarczach np. PFR. Tarcze bardziej dały nadzieję przedsiębiorcom – mówił Adam Ruciński.

Zauważył, że wielu firmom pomoc państwa ostatecznie nie była nawet potrzebna, ale to, że "miały zaskórniaki, że w razie potrzeby mogą pomoc otrzymać daje zawsze poczucie bezpieczeństwa".

- Polska gospodarka świetnie odnalazła się w nowej, trudnej rzeczywistości. Była w stanie wejść w miejsce firm z bardzo daleka, np. z Azji, gdy w czasie pandemii zerwały się łańcuchy dostaw. A przecież nie ma większej katastrofy dla firmy, która chce produkować np. w Niemczech czy Francji, gdy nie ma podzespołów, choćby drobnych, nawet niedrogich – wyjaśniał Adam Ruciński.

Dodał, że rolę takich niezbędnych dostawców przejęły także niewielkie polskie firmy.

W opinii Przemysława Ruchlickiego wpływ na utrzymanie niskiego bezrobocia z pewnością mają przećwiczone już, sprawnie działające mechanizmy pomocowe państwa. Zawsze będą oczywiście tacy, którzy będą mieli niedosyt, bo też i nie da się tak opracować listę kodów PKD, żeby znaleźli się na niej wszyscy potrzebujących wsparcia. 

- Kwestia najmniejszych firm trochę się jednak wymaga statystyka. Ciekawe byłyby dane pokazujące na ile wzrosłaby liczba osób nie poszukujących aktywnie pracy stracili ją i żyją z zasiłku dla bezrobotnych. W mniejszych firmach bardzo często stosowano elastyczne formy zatrudnienia, które nieco się statystyce wymykają. Trzeba też pamiętać o znacznym zmniejszeniu liczby cudzoziemców pracujących w Polsce – wymieniał Przemysław Ruchlicki.

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się też do różnych opinii analityków w sprawie złotego, który znacznie stracił na wartości.

Przemysław Ruchlicki zauważył, że ostatnio nie podążamy za walutami innych państw naszego regionu. Kiedyś byliśmy w jednym koszyku walutowym. Na pewno wartość złotówki wiąże się z problemami sektora bankowego i tym, jak zareaguje on na konieczność rozwiązania sprawy "frankowiczów".

- Jest też kwestia unijnego Funduszu Odbudowy, który już wiadomo, że nieco się opóźni i tego, czy Polska dostanie tyle, na ile liczyła. To też może wpływać na wartość złotówki – argumentował gość audycji.

 

 


Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
20:58 Adam Ruciński i Przemysław Ruchlicki gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Adam Ruciński i Przemysław Ruchlicki gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw

Czytaj także

"Przechodzimy ten kryzys relatywnie suchą stopą". Kosiński o polskiej gospodarce w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 12:34
- Pierwszy raz w historii Polska ma najniższe bezrobocie według Eurostatu. Coś, co było nie do pomyślenia, gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej za rządów lewicy - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Kosiński, "Tygodnik Solidarność", komentując niską stopę bezrobocia w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: Polska może stać się miejscem, do którego będzie się przyjeżdżało w poszukiwaniu pracy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 11:48
- W Unii Europejskiej największym problemem rynku pracy jest bezrobocie ludzi młodych. Nasza stopa bezrobocia może w perspektywie czasu skutkować tym, że będziemy miejscem, do którego będzie się przyjeżdżało i poszukiwało pracy, nawet jeśli nie będzie ona jeszcze tak dobrze płatna, jak w innych krajach UE - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badanie: 74,6 proc. firm planuje utrzymać zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:21
Jak wynika z Barometru Rynku Pracy Work Service - 74,6 proc. firm chce w ciągu najbliższych miesięcy utrzymać poziom zatrudnienia, 14 proc. planuje powiększenie kadry, a 4 proc. redukcje. Rekrutować chcą duże i średnie firmy z usług i przemysłu, a pozostać przy obecnej liczbie pracowników - małe firmy z handlu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Bujak: polska gospodarka odbije w drugiej połowie roku

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 17:30
- W tym roku wzrost PKB zbliży się do poziomu 4 procent, sięgałby nawet 5 procent, gdyby nie trzecia fala pandemii - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska drugi raz z rzędu z najniższym bezrobociem w UE. Eurostat podał dane za luty

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 11:50
Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w lutym, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,1 proc., tak jak w styczniu - podał Eurostat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska ma szansę przejść przez kryzys najlepiej w UE". Piotr Müller pokazał znaczenie tarcz antykryzysowych

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 14:46
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że tarcze antykryzysowe uratowały miejsca pracy i Polska ma szansę przejść przez kryzys najlepiej w całej Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń