X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: rosnąca konsumpcja oznacza odbudowę gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 11:11
Wzrost konsumpcji to bardzo dobry wskaźnik dla całej gospodarki, ale też dla poszczególnych producentów i usługodawców, którzy mogą być spokojni, że na etapie odbudowy po pandemii znajdą nabywców na swoje towary i usługi. Dlatego tak ważna jest odbudowa popytu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i dr Przemysław Kwiecień z XTB.  
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/ wutzkohphoto

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o handlu detalicznym w czerwcu 2021 r. Sprzedaż w ujęciu nominalnym okazała się o 3,4 proc. wyższa niż w maju i 13 proc. wyższa niż w czerwcu 2020 r. W całym pierwszym półroczu sprzedaż była o 10,4 proc. wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. 

- Wzrost sprzedaży jest znaczny w porównaniu do czerwca 2020 r. ale przecież rok temu, mimo że lock downu nie było, sytuacja była niepewna. A konsumenci ograniczali zakupy. Dobrze, że teraz rynek się odbudowuje. Informacja o wzroście konsumpcji jest bardzo ważna, bo najgorzej wychodzą z kryzysu gospodarki te państwa, które mają kłopot z odbudowaniem konsumpcji – mówił dr Artur Bartoszewicz.

Podkreślił, że nastroje konsumentów są dobre, ale wpływa na to też chęć "pozbycia się pieniądza".  Wszyscy mają bowiem świadomość, że ceny rosną zatem wiele osób przyśpiesza zakupy.

- Dla producentów, usługodawców, wszystkich, którzy budują konsumpcję wewnętrzną ważne jest to, że mimo trudnych warunków mogą mieć klienta i jest to tendencja wzrostowa – dodał dr Artur Bartoszewicz.

Dr Przemysław Kwiecień zaznaczył, że obecny poziom sprzedaży nie jest jeszcze na nadmiernie wysokim poziomie, a trzeba też pamiętać cały czas o rosnących cenach.

- Patrząc na wolumeny czyli eliminując wzrost cen, wzrost konsumpcji to nieco ponad 8 proc. W ubiegły roku był to spadek o 1 proc., dlatego łączna roczna dynamika nie jest jeszcze potężna. W przeszłości bywało już, że sprzedaż rosła szybciej, choć dziś oczywiście widzimy powrót konsumenta na rynek – wyjaśniał dr Przemysław Kwiecień.

Coraz mniej środków na lokatach

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do danych NBP, z których wynika, że w końcu maja gospodarstwa domowe dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości niemal biliona zł. Ale oszczędności te były o 5,35 mld zł, tj. o 0,5 proc. niższe niż miesiąc wcześniej.

- Wyraźnie widać tendencję ucieczki od pieniądza. I poszukiwanie zachowania jego wartości, a nawet wykorzystywanie szans inwestycyjnych, szczególnie na rynku mieszkaniowym. Ich ceny rosną rok do roku i jest to bardziej atrakcyjne niż trzymanie pieniędzy na lokacie. Jeśli bowiem ktoś złożył tam swoje środki rok temu, to dziś ma ich o 4 proc. mniej – stwierdził dr Artur Bartoszewicz.

Podkreślił jednak, że część takich inwestycji może okazać się z czasem ryzykowna, także ze względu na spadek cen, jak i na wzrost kosztów kredytu, jeśli zakup jest częściowo nim finansowany.

- Trzeba zwrócić uwagę, że ucieczka pieniędzy z sektora bankowego nie trafia do firm, które inwestują, ale idą na budowę kolejnych mieszkań. Druga kwestia to ta, że obecna polityka pieniężna w Polsce i na świecie, przy wysokiej inflacji i zerowych stopach procentowych, powoduje, że ów "podatek inflacyjny" najbardziej obciąża osoby o niskich dochodach. One nie mają bowiem wielkiego wyboru na co wydać pieniądza. Muszą wydać je na żywność, paliwo, wywóz śmieci, a tu ceny rosną najbardziej – argumentował dr Przemysław Kwiecień.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj
21:19 Artur Bartoszewicz i Przemysław Kwiecień omawiają stan finansów państwa ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR1) Artur Bartoszewicz i Przemysław Kwiecień omawiają stan finansów państwa ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR1)

 

PR24/Anna Grabowska/sw

Czytaj także

Prezes NBP w "Financial Times": dane o inflacji nie są niepokojące

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 09:48
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński uważa, że dane dotyczące inflacji w Polsce nie są niepokojące. Jak wyjaśnił w dzienniku "Financial Times", inflacja jest częściowo napędzana przez przejściowe i zewnętrzne czynniki, m.in. ceny paliw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w tym roku będzie zmiana stóp procentowych ? Eksperci dwóch największych banków podają kiedy to może nastąpić

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:30
Zmiana stóp procentowych będzie możliwa dopiero w 2022 r. Wówczas bowiem spełnione zostaną warunki, które prezes NBP Adam Glapiński wskazał jako konieczne do podwyżki stóp procentowych – wynika z wtorkowych raportów PKO BP i Banku Pekao.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inflacja w przyszłym roku będzie niższa. Prezes NBP: wpływ kolejnych fal pandemii na gospodarkę jest coraz słabszy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 08:54
- Nierozsądne byłoby podniesienie stóp procentowych, zanim sytuacja pandemiczna się nie wyjaśni - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
rozwiń zwiń