Eksperci: prawo nie może dawać zbyt wielu możliwości do obchodzenia przepisów
Lepiej zachęcać przez edukację społeczną do szczepień niż na siłę zmuszać do nich pracowników przez presję ze strony przedsiębiorców. A w przypadku zakazu handlu w niedzielę, trzeba być konsekwentnym i nie robić wyjątków. Bo wtedy się zachęca przez różnego typu furtki typu "usługi pocztowe" do obchodzenia prawa - mówili goście "Rządów pieniądza" radca prawy Paweł Pelc i dr Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa.
2021-07-30, 10:00
Czy pracodawcy powinni mieć dostęp do danych o zaszczepionych pracowników ? Czy będą mogli oddelegować niezaszczepionych do innych zadań, aby nie mieli kontaktu z klientami lub nawet ich zwolnić z tego powodu ? O tym problemie pisze dziś dziennik "Rzeczpospolita". Ale ta lektura nasuwa pytanie czy takie działania maja prawne podstawy i jakie będą społeczne konsekwencje. A może istnieje ryzyko, że taka presja ze strony pracodawców wywoła jeszcze większą niechęć do szczepień ? O tych dylematach rozmawiali dziś goście audycji w Polskim Radiu24.
Edukować, a nie straszyć i zmuszać
- Z naszej perspektywy to dość egzotyczny pomysł. Ale w USA jest stosowane podobne rozwiązanie i pracownicy federalni są wręcz zobowiązani przez prezydenta do szczepień. Z perspektywy pracodawcy taki pomysł to często kwestia przetrwania firmy, tym bardziej że pracownicy mają dziś powszechny dostęp do szczepień - uważał Maciej Bukowski.
- Jestem za racjonalnością, ale tego brakuje. Gdy na Śląsku badano zarażonych okazało się, że 100 procent z nich miało wariant Delta COVID-19. Ale w USA inne badania mówią, że szczepienia też nie dają 100 procent pewności , że się nie zarazimy. Dlatego zamiast zachęcać do szczepień pojawia się w dyskusjach publicznych pomysł presji pracodawców na pracowników, ale to da odwrotny efekt - uważał Paweł Pelc.
- Takie branże jak np: siłownie, fitness, hotelarstwo i targi stoją przed dylematem jak bezpiecznie zaoferować swoje usługi, a mają z powodu pandemii gigantyczne straty. Dlatego tego typu firmy są dziś zdeterminowane, aby zmniejszyć obawy klientów i zachęcać pracowników do szczepień. Tym bardziej że w Europie Zachodniej, choć jest nowa fala epidemii i ludzie chorują na COVID-19, to szpitale nie są oblężone, co pokazuje, że szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem choroby, dlatego warto się zaszczepić - podkreślał Maciej Bukowski
REKLAMA
- Trzeba edukować społeczeństwo i być spójnym w działaniu. Jeżeli apelujemy o masowe szczepienie się, a na pokładzie samolotu wymagany jest tylko sam wynik testu, czy nie jesteśmy chorzy na COVID-19 - to ten przekaz jest trudno społecznie zrozumiały - twierdził Paweł Pelc.
A co z uszczelnieniem zakazu handlu w niedzielę ?
-Nie powinno być wyjątku, że sklep który ma dodatkową "działalność pocztową" może być otwarty w niedzielę, skoro to nie jest jego główne źródło przychodów. Jeśli obowiązuje zakaz to musi być konsekwentnie wymagany - powiedział Maciej Bukowski
- Trzeba urealnić te zapisy, nie może być tak jak teraz, że tak łatwo udaje się je obchodzić, trzeba zawsze pomyśleć w parlamencie jak tego typu regulacje będą działały w realnym życiu - podsumował Paweł Pelc.
Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
REKLAMA
Posłuchaj
PR24/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA