more_horiz

Rozwiązania cyfrowe, sprawna wypłata 300+, przeliczenia emerytur. Prof. Gertruda Uścińska o nowych inicjatywach ZUS

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 18:00
Nowe rozwiązania cyfrowe pozwalające na uzyskanie wszystkich informacji dotyczących historii ubezpieczeniowej, pozyskanie tą drogą potrzebnych zaświadczeń, ale też tania i sprawna wypłata 300+, czy przeliczenia emerytur w związku z nowymi tablicami życia, to podjęte w ostatnim czasie inicjatywy ZUS - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Gertruda Uścińska
Gertruda UścińskaFoto: Rafał Guz/PAP

Od sierpnia przedsiębiorcy, ubezpieczeni, ale też świadczeniobiorcy mogą tworzyć na platformie usługę elektronicznych ZUS potwierdzenie swoich danych które mają w różnych rejestrach ZUS.

Dane z ZUS można wygenerować samemu

- Wygenerowanie takiego dokumentu nie wymaga już podpisu pracownika zakładu. Można go sprawnie przekazać do instytucji, która oczekuje od nas takiego dokumentu jak bank, sąd czy urzędy - powiedziała Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Podała, że przykładem może tu być wniosek o dodatek mieszkaniowy czy jakikolwiek zasiłek.

Uścińska Gertruda free 1200.JPG
Prezes ZUS: problem "emerytur czerwcowych" jest już rozwiązany

Bardzo często też obywatele wchodzą w kontakty z bankami, gdzie potrzebna jest informacja o wysokości świadczenia. Kluczową nowością jest zaś to, że dokument jest potwierdzony kwalifikowaną pieczęcią ZUS.

W opinii prof. Uścińskiej, z nowego rozwiązania powinni bez problemu korzystać również seniorzy, z których coraz więcej posługuje się komputerem i Internetem bez problemu. Pozostali zaś mogą skorzystać z pomocy młodszych pokoleń, które też dokument na miejscu wydrukują, aby senior mógł go dostarczyć w wersji papierowej.


Posłuchaj
22:02 rzady-gertruda 06-09.mp3 Prof. Gertruda Uścińska w audycji Rządy Pieniądza 

Program "Dobry Start" - wypłacono już 1 mld zł

Prezes ZUS poinformowała również o przebiegu składania wniosków w sprawie świadczenia 300+, które obecnie przyjmuje i wypłaca Zakład.

Jak podała, wnioski złożyło już w ciągu 2 miesięcy ponad 80 proc. uprawnionych, a ZUS rozpatrzył prawie 93 proc. z nich.

- 96 proc. wniosków zostało złożonych elektronicznie, co zakłada nowa zasada, jak i przekazywanie pieniędzy z programu Dobry Start, 300+ wyłącznie na konto bankowe.

Wpłaciliśmy już ponad miliard złotych z tego tytułu – informowała prof. Uścińska.

szkola-wyprawka-free-1200.jpg
Do rodziców trafił już ponad miliard złotych. Jak skorzystać z programu "Dobry start"?

Dodała, że ok. 4 proc. wnioskodawców uzyskało też pomoc pracowników ZUS w założeniu profilu internetowego, aby mogli złożyć wniosek przez Internet. Będą mogli z niego korzystać w przyszłości także do innych celów.

Prezes ZUS zaznaczyła też, że przeniesienie świadczenia 300+ do ZUS oznacza ogromną oszczędność. Obsługa jednego wniosku obecnie to tylko 30 gr podczas gdy wcześniej było to 10 zł.

Uwaga - nowe tablice życia

Kolejnym poruszonym w Rządach Pieniądza tematem były przeliczenia świadczeń w związku z nowymi tablicami życia ogłoszonymi przez ZUS. Wynika z nich, że długość życia Polaków uległa w 2020 r. skróceniu, a to oznacza wyższe emerytury. Jednak nie wszyscy mogą żądać ich przeliczenia.

- Aktualne tablice mogą by wykorzystane dla ubezpieczonych, którzy osiągnęli wiek emerytalny od kwietnia do marca albo po raz pierwszy złożą wniosek o emeryturę, mimo że wiek emerytalny uzyskały wcześniej (…). Są to też osoby, które kontynuowały pracę zawodową pomimo tego, że w przeszłości złożyły wniosek o emeryturę, ale z niej nie korzystały mając zawieszone do niej prawo. Czwarta grupa to sytuacje, gdy ktoś otrzymuje emeryturę z urzędu albo tzw. emeryturę docelową czyli dochodzi do przekształcenia renty w emeryturę – wyjaśniała prof. Uścińska.

Podała też, że nowe tablice życia mogą być wykorzystane wobec emerytów, którzy jednoczenie dorabiali. Wtedy jednak przeliczenie będzie odnosiło się tylko do dodatkowych składek, które dana osoba zgromadziła przez okres aktywności ekonomicznej już na emeryturze.

- Jest to katalog zamknięty – podkreśliła prezes ZUS.


Anna Grabowska, jk

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA ZUS emerytura

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem