X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: zdrowe fundamenty gospodarki to szansa na dalsze wzrosty

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 10:00
Mamy zdrowy fundament gospodarki: przemysł, rozwijający się eksport, niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia. Dlatego kolejne wzrosty dotyczące produkcji są nawet wyższe od oczekiwanych  - mówili goście audycji "Rządy pieniądza" Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.
Inwestycje i konsumpcja będą siłą napędową gospodarki w roku 2022
Inwestycje i konsumpcja będą siłą napędową gospodarki w roku 2022Foto: Shutterstock/Number1411

Goście audycji odnieśli się m.in. do danych GUS o produkcji przemysłowej w październiku. Była ona wyższa o 7,8 proc. w porównaniu z październikiem 2020 r., natomiast w porównaniu z wrześniem tego roku wzrosła o 2,3 proc. W okresie styczeń - październik br. produkcja sprzedana przemysłu była o 14,9 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano spadek o 2,7 proc. Natomiat ceny produkcji sprzedanej w październiku 2021 r. wzrosły w stosunku do września o 1,8 proc., a w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku - o 11,8 proc.

 

 


Dane GUS powyżej oczekiwań

- Dane GUS okazały się wyższe od średnich oczekiwań rynkowych. To dobra wiadomość, mimo że wzrosty były niższe od danych za wrzesień. Tempo wzrostu produkcji przemysłowej jednak hamuje, choć cały czas pozostaje relatywnie wysokie. Dane z Europy za poprzednie miesiące pokazują, że Polska ze swoją wysoką dynamiką w przemyśle pozostaje jednym z krajów radzących sobie najlepiej. Jest wiele takich, które notują spadki produkcji przemysłowej. Nas ratuje to, że mamy różnorodny przemysł - argumentowała Monika Kurtek.

Porównała sytuację Polski do np. Słowacji, gdzie przemysł jest skoncentrowany na produkcji samochodów, do której w tej chwili brakuje części, co uniemożliwia tę produkcję. W efekcie fabryki są tam nawet zamykane.

- U nas produkcja samochodowa też spada, ale to tylko ok. 10 proc. naszego przemysłu. To na tyle niewielka część, że pozwala, aby pozostałe gałęzie nadrabiały, i to skutecznie, bo wzrost o 7,8 proc. to bardzo przyzwoity wynik. Może być tak, że w czwartym kwartale z powodu problemów globalnych czy rosnących cen energii czy pracy przemysł wyhamuje, ale jesteśmy w stanie wysoki poziom do końca roku utrzymać a w przyszły roku nawet przyśpieszyć - oceniła Monika Kurtek.

Są podstawy do dalszego wzrostu

Zdaniem Piotra Palutkiewicza mamy zdrowe fundamenty gospodarki: odbudowaną produkcją, wzrost PKB, bardzo niskie bezrobocie, wysoki wzrost płac, choć częściowo konsumowany przez inflację.

- Zagrożeniem dla tych fundamentów jest jednak niedobór surowców w światowej gospodarce czy wysoka, może nawet dwucyfrową w najbliższym kwartale, inflacja. Ona skonsumuje nie tylko wzrosty płac, ale też stabilność finansową Polaków. Kolejny element zagrożenia to reformy administracyjne, które nadchodzą, w tym rozwiązania z Polskiego Ładu - powiedział Piotr Palutkiewicz.


 

Goście "Rządów pieniądza" odnieśli się też do kwestii restrykcji dla osób niezaszczepionych i ich funkcjonowania na rynku pracy. Zgodnie stwierdzili, że pracodawca powinien mieć możliwość uzyskania wiedzy o tym, czy pracownicy się zaszczepili i w związku z tym odpowiedniej organizacji pracy, żeby takie osoby nie zagrażały pozostałym i pracownikom oraz klientom.

 

 


Posłuchaj
22:40 Monika Kurtek i Piotr Palutkiewicz omawiają obecną sytuację gospodarczą ( "Rządy Pieniądza" PR24) Monika Kurtek i Piotr Palutkiewicz omawiają obecną sytuację gospodarczą ("Rządy pieniądza" PR24)

 


PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Gospodarka zaczyna się rozpędzać. PKB wrósł w II kwartale o 11 procent, sprzedaż detaliczna wyższa niż przed pandemią

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:03
Dynamika PKB mogła w II kw. przekroczyć nawet 11 proc. r/r, a odsezonowany PKB mógł wzrosnąć o ok. 2,5 proc. kw/kw. Sprzedaż detaliczna przewyższyła już o 3 proc. przedpandemiczny poziom z lutego 2020 roku – wynika z opublikowanego w czwartek komentarza głównego ekonomisty PZU Pawła Durjasza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre prognozy MFW dla polskiej gospodarki. Czeka nas spadek inflacji oraz bezrobocia

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 16:45
Najważniejsza instytucja finansowa świata – Międzynarodowy Fundusz Walutowy – podnosi prognozy gospodarcze dla Polski – szacuje, że w latach 2021-2022 polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,1 proc. rocznie, jednocześnie czeka nas spadek inflacji oraz bezrobocia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe, dobre prognozy dla polskiej gospodarki. PKB zwiększy się o 5,1 proc.

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 10:41
Polskie PKB zwiększy się w tym roku o 5,1 procent dzięki rosnącemu eksportowi, inwestycjom oraz konsumpcji - poinformowała w aktualnej prognozie firma Coface.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka wychodzi z pandemicznego osłabienia. Sprzedaż detaliczna wyższa niż przed rokiem

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 11:11
Wszystko wskazuje na to, że gospodarka zaczyna odrabiać kowidowe straty i wchodzić na normalne tory. Szacunki GUS, mówią o wyższym niż przewidywano wzroście PKB w II kwartale tego roku o 11,2 proc., rosną też ważne wskaźniki dotyczące: sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści o wzroście PKB: pod koniec roku może jeszcze przyspieszyć, motorem jest konsumpcja

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 12:00
Ekonomiści oceniający ostatnie dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce uważają, że ciągnie go przede wszystkim konsumpcja, mniej inwestycje. Jest szansa, że zacznie rosnąć szybciej pod koniec roku.
rozwiń zwiń