X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: o wzmocnienie polskiej waluty powinien zadbać i NBP i rząd, choć różnymi metodami

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 10:00
Mechanizmami wpływającymi na wartość polskiej waluty dysponuje zarówno NBP jak i rząd. Są to zarówno wzrosty stóp procentowych, jak i być może obniżka VAT, a przede wszystkim akcyzy, ale także przekierowanie środków publicznych na pobudzenie inwestycji. Nie bez znaczenia jest też pozyskanie europejskich pieniędzy na realizację KPO - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej i prof. Konrad Raczkowski, Centrum Gospodarki Światowej UKSW.    
Na obniżenie inflacji największy wpływ będzie miało obniżenie akcyzy na paliwo
Na obniżenie inflacji największy wpływ będzie miało obniżenie akcyzy na paliwoFoto: kitzcorner/Shutterstock

- Mówiąc o wycenie złotego i dla kogo jest to dobre trzeba popatrzeć od strony eksporterów. świat jest dziś bardziej skomplikowany niż kilkanaście lat temu, kiedy jasne było, że słaba waluta wspiera gospodarkę, bo wspiera eksport. Wtedy całość wytworzoną w kraju, można było wysłać na zewnątrz zatem im słabsza była waluta, tym większe zyski. Obecnie w związku z licznymi powiązaniami gospodarczymi, żeby wyeksportować to najpierw sporo trzeba zaimportować. Zatem nie od całej wartości sprzedaży będzie większy zysk, bo koszty wytworzenia są dużo wyższe – wyjaśniał Piotr Soroczyński.

Zaznaczył, że gdy eksportem zajmują się duże podmioty międzynarodowe, to one albo zarobią więcej w oddziale w Polsce, albo gdzieś w zagraniczne centrali. Natomiast mniejsi polscy eksporterzy muszą liczyć się z kosztami importu.

- Słaba wartość złotego nie jest tylko kłopotem dla tych, którzy posiadają kredyty walutowe czy rządu, który musi obsługiwać zadłużenie zagraniczne, ale też dla nas wszystkich. Tak bowiem jak eksport do PKB mamy na poziomie 50 proc., to tak samo jest z importem, który nie dotyczy tylko dóbr luksusowych, ale mnóstwa tych potrzebnych nam na co dzień do życia mówił Piotr Soroczyński.

Czy już czas na interwencję walutową NBP ?

Zdaniem prof. Konrad Raczkowskiego interweniować żeby chronić wartość złotego może NBP, ale także rząd poprzez programy, które od Nowego Roku mogą zwiększyć inflację. Do tego dochodzi jeszcze brak środków z KPO.

- Zapowiedzi NBP, że wchodzimy w cykl podwyżek stóp procentowych, które powinny dojść do 2,5 - 3 proc. mogą inflację powstrzymywać. Pamiętajmy jednak, że 30-35 proc. to polityka monetarna, a ok 70 proc. to polityka gospodarcza rządu – powiedział prof. Konrad Raczkowski.

Czy obniżka VAT jest możliwa ?

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się też do pojawiających się informacji o obniżce VAT, która też mogłaby wpłynąć na zmniejszenie poziomu cen.

- W naturalny sposób, gdyby VAT został obniżony to zobaczylibyśmy ruch na cenach. Pamiętajmy jednak, że to byłaby przede wszystkim ulga jednorazowa, jednorazowe spłycenie inflacji. Nie zacznie ona od tego iść w stronę spadku. Jednak taki ruch byłby ciekawy i mógłby być  skuteczny – ocenił Piotr Soroczyński.

Przypomniał, że część kłopotów z inflacją wynika z tego, że ostatnio wydaliśmy dużo pieniędzy, których nigdy nie mieliśmy po to, żeby ratować gospodarkę i miejsca pracy.

- Bardziej zatem powinniśmy walczyć z inflacją tak, żeby coraz szybciej będziemy ten dług spłacań niż tracąc pieniądze, którymi moglibyśmy go spłacać. Jest to więc sprawa delikatna, wymagająca zastanowienia – stwierdził Piotr Soroczyński.

Obniżka VAT nie będzie antidotum na inflację ?

W opinii prof.Konrada Raczkowskiego obniżka VAT nie wpłynie na poziom inflacji. Przedsiębiorcy podwyższyli bowiem do pewnego poziomu swoje marże i już ich nie obniżą. Klient nie zobaczy zatem niższym cen w sklepie czy usługach.

- Obniżka VAT to nie jest dobry mechanizm interwencyjny. Byłoby nim np. ograniczenie wydatków socjalnych, przekierowanie środków na inwestycje, pobudzenie ich wzrostu i do tego pozyskanie pieniędzy na KPO - argumentował prof. Konrad Raczkowski.

Piotr Soroczyński wskazał na duże znaczenie obniżki akcyzy na surowce energetyczne, co przede wszystkim będzie to miało długotrwały skutek antyinflacyjny, stabilizujący ceny.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:48 Piotr Soroczyński z KIG i prof. Konrad Raczkowski z UKSW mówią o kursie złotego ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Piotr Soroczyński z KIG i prof. Konrad Raczkowski z UKSW mówią o kursie złotego ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 


PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Jaki będzie PKB Polski w latach 2023-2025? Znamy prognozy resortu finansów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 11:40
Tempo wzrostu realnego PKB w 2023 r. osiągnie 3,7 proc., a w latach 2024-2025 wyniesie 3,5 proc. - napisano w uzasadnieniu do projektu budżetu na 2022 r. Jak zaznaczono, prognoza ta nie uwzględnia realizacji Krajowego Planu Odbudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jej opanowanie jest zadaniem Rady Polityki Pieniężnej". Dr Bartoszewicz o inflacji

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 20:45
- Nie widać komunikacji pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim, a Radą Polityki Pieniężnej dotyczącej opanowania obecnej inflacji co oceniam negatywnie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wyniosła październikowa Inflacja bez uwzględnienia cen żywności i energii? Znamy dane NBP

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 14:47
W październiku 2021 r. inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,5 proc., licząc rok do roku. Wskaźnik CPI w analizowanym okresie wyniósł 6,8 proc. rdr - poinformował Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obniżenie akcyzy na nośniki energii". Premier o tarczy antyinflacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:31
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że znaczna część rozwiązań zawartych w tarczy antyinflacyjnej ma zostać wdrożona jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny paliw, gazu i energii elektrycznej idą w dół. Tarcza antyinflacyjna przyniesie wszystkim spore oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:45
Tarcza antyinflacyjna składa się z sześciu elementów, wśród których dominują obniżki cen nośników energii. Paliwa silnikowe, gaz, energia elektryczna będą tańsze dzięki maksymalnemu obniżeniu podatków. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły rządowej propozycji.
rozwiń zwiń