Eksperci: uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy wielką nadzieją przedsiębiorców

Przedsiębiorcy patrzą w przyszłość coraz bardzie pesymistycznie. Maleje liczba zamówień zagranicznych, rośnie inflacja i stopy procentowe. Nadzieją są środki z KPO, choć ich efekt zobaczymy dopiero na przełomie roku 2022 i 2023 - mówili w audycji "Rządy Pieniądza": dr Marcin Czaplicki z SGH i dr Waldemar Kozioł z Wydziału zarządzania UW.  

2022-06-02, 10:00

Eksperci: uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy wielką nadzieją przedsiębiorców
Podatek CIT stanowi ok. 5 proc. dochodów budżetu państwa.Foto: Shutterstock/PopTika

Goście audycji odnieśli się m.in. do najniższego od ponad 2 lat wskaźnika PMI, który za maj wyniósł 48,5 pkt. Analizowali jakie są kluczowe czynniki wpływające na pesymizm przedsiębiorców z branży produkcyjnej.

- Wskaźnik PMI na poziomie poniżej 50 pkt, sugeruje że w gospodarce następuje spowolnienie i niewątpliwie w najbliższych kwartałach, a szczególnie w drugiej połowie roku będziemy je widzieli. W pierwszym kwartale następnego roku możemy zahaczyć  o wzrost zerowy, a nawet ujemny w ujęciu rok do roku. Wynik PMI to efekt problemów po stronie cen surowców związanych z zakupami oraz ze spadkiem zamówień, szczególnie zagranicznych. Te ostatnie raczej się nie zwiększą w najbliższym czasie. Co do cen surowców to iskierką nadziei na poprawą jest to, że Chiny zaczęły ponownie eksportować, co może sugerować, że ustabilizują się co najmniej problemy podażowe po tej stronie – mówił dr Marcin Czaplicki.

Dodał, że "firmy wciąż sprawnie przenoszą swoje problemy po stronie kosztowej na konsumentów".

- Prawdziwym potwierdzeniem ewentualnych problemów, będzie zmiana zamówień w gospodarce. Niestety, od pewnego czasu spadają zamówienia eksportowe. Minimalnym ale dobrym sygnałem jest tuta to, że PMI np. w Niemczech delikatnie rośnie. Być może więc nastąpi odwrócenie tego trendu. Są jednak wielkie problemy z dostaną podzespołów, wysokim poziomem stóp procentowych– stwierdził dr Waldemar Kozioł.

REKLAMA

Najbardziej martwi inflacja

W opinii Waldemara Kozioła na pesymizm przedsiębiorców wpływ ma też inflacja, a przede wszystkim to co na nią rzutuje. Powstaje pytanie jak będzie wyglądał rynek energii, wartość złotówki, kiedy ruszą fundusze unijne dla Polski.

Goście audycji wiele  rozmawiali o inflacji. Stwierdzili zgodnie, że przez kilka miesięcy na pewno będzie ona jeszcze rosła, ale potem niższa ale ten proces będzie trwał przez 2-3 lata.

- Ten czas będzie potrzebny na skrócenie łańcuchów dostaw, na odbudowę kompetencji europejskich przedsiębiorstw – podkreślił dr Waldemar Kozioł.

W kwestii oczekiwanych podwyżek stóp procentowych stwierdził, pe ze względu na sytuację w gospodarce nie powinny być one teraz w czerwcu wyższe niż 0,25 proc., choć zaznaczył, że rynek podwyżki oczekuje. A według analityków czerwcowa podwyżka stóp może wynieść 75 pkt bazowych.

REKLAMA

W opinii dr Marcina Czaplickiego jest to wielkość uzasadniona.

- Najnowszy odczyt inflacyjny pokaże, że niewątpliwie inflacja przyśpiesza. Najważniejsza jest w tym inflacja bazowa, która też rośnie coraz szybciej z miesiąca na miesiąc. Pokazuje ona koszyk bez wzrostu cen żywności, paliw i energii. Dotyczy zatem tej części inflacji, na którą NBP ma największy wpływ – powiedział dr Marcin  Czaplicki.

Co wpływa na inflację bazową ?

Czynniki mające wpływ na wzrost inflacji bazowej  to przede wszystkim: spirala cenowo-płacowa przez podwyżki wynagrodzeń, oczekiwania inflacyjne, tarcze antyinflacyjne i te z czasów COVID-19, rosnąca konsumpcja.

- Z podwyższeniem konsumpcji mamy do czynienia od 6-7 lat. Domknięcie luki VAT ,spowodowało przepływ środków do gospodarstw domowych, z których nie wszystkie je konsumowały. Po drugiej stronie nie mieliśmy jednak strukturalnie rosnących inwestycji.W takiej sytuacji rosnący popyt też przekłada się na wzrost cen – wyjaśniał dr Marcin Czaplicki.

REKLAMA

Ekonomiści wskazali także na znaczenie dla ograniczania inflacji uruchomienia europejskich środków na KPO. Natomiast realnie będą one płynęły do Polski w drugiej połowie roku, dlatego efekty tego będą realnie widoczne w przyszłym roku będą. Jak podkreślali eksperci, już sama zgoda polityczna na przyznanie Polsce środków powinna jednak pozytywnie wpłynąć na wartość złotego.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

Marcin Czaplicki z SGH i Waldemar Kozioł z UW komentują KPO i inflację ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) 22:03
+
Dodaj do playlisty
 

 

REKLAMA

PR24/Anna Grabowska/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej